• Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

    ★★★★★

  • as if nothing happened

  • Fan Girl

    ★★★★

  • Soul

    ★★★★

  • American Murder: The Family Next Door

    ★★½

  • Another Round

    ★★★★½

  • The Devil All the Time

    ★★★½

  • David Byrne's American Utopia

    ★★★★★

  • Dante: A Replication

    ★★★

  • Summerland

    ★★★★

  • Da 5 Bloods

    ★★★½

  • 365 Days

    ½

  • Minari

    ★★★★★

  • Palm Springs

    ★★★½

  • The Collaboration Of A Lifetime: Scorsese’s Epic The Irishman

  • Little Women

    ★★★

  • 1917

  • The Irishman: In Conversation

  • Aswang

    ★★★½

  • Doctor Sleep

    ★★★★

  • Eli

    ★½

  • Isa Pa, with Feelings

    ★★★★½

  • Cleaners

    ★★★★½

  • The Strong Ones

  • The Irishman

    ★★★★½

  • Inside Bill's Brain: Decoding Bill Gates

    ★★★

  • Jojo Rabbit

    ★★★½

  • Knives Out

    ★★★★½

  • Sound of Metal

    ★★★★

  • The Platform

    ★★½

  • Corpus Christi

    ★★★★½

  • Joker

  • Uncut Gems

    ★★★½

  • Marriage Story

    ★★★★

  • Just a Stranger

  • Ready or Not

    ★★★½

  • Spider-Man: Far from Home

  • Midsommar

    ★★★½

  • Once Upon a Time… in Hollywood

  • Parasite

    ★★★★★

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★

  • John Wick: Chapter 3 - Parabellum

    ★★★★

  • Chernobyl

  • Avengers: Endgame

    ★★½

  • Captain Marvel

  • Swing Kids

    ★★★

  • Vice

    ★★

  • Mowgli: Legend of the Jungle

  • Through Night and Day

  • Mirage

    ★★½

  • The Grinch

  • Bohemian Rhapsody

  • Ode to Nothing

    ★★★★★

  • Heaven's Waiting

  • Green Book

    ★★½

  • A Star Is Born

  • The Favourite

    ★★★½

  • A Simple Favor

  • First Man

  • Crazy Rich Asians

  • Ant-Man and the Wasp

  • Sid & Aya: Not a Love Story

  • Climax

  • Patrick Melrose

  • Gusto Kita with All My Hypothalamus

    ★★★

  • Avengers: Infinity War

    ★★★

  • Midnight Sun

  • Thunder Road

    ★★★★½

  • Black Panther

  • Hereditary

  • Wildlife

    ★★★★

  • Insidious: The Last Key