Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
29
The Miracle Maker

The Miracle Maker

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Hamilton

Hamilton

2020
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Dune

Dune

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Raya and the Last Dragon

Raya and the Last Dragon

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Planet of the Apes

Planet of the Apes

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Back to the Future Part III

Back to the Future Part III

1990
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Chorus

The Chorus

2004
×
★★★
Edit this entry  
18
Back to the Future Part II

Back to the Future Part II

1989
×
★★★★
Edit this entry  
09
A Knight's Tale

A Knight's Tale

2001
×
★★★½
Edit this entry  
03
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Edge of Tomorrow

Edge of Tomorrow

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Avengers

The Avengers

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Emperor's New Groove

The Emperor's New Groove

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Thor

Thor

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Treasure Planet

Treasure Planet

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Hamilton

Hamilton

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Luca

Luca

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Iron Man 2

Iron Man 2

2010
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Iron Man

Iron Man

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Captain Marvel

Captain Marvel

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Minari

Minari

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry