Sort by

özzy has logged 51 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
Prozac Nation

Prozac Nation

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Easy A

Easy A

2010
×
★★★★
Edit this entry  
08
Poundmaker's Lodge: A Healing Place

Poundmaker's Lodge: A Healing Place

1987
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Jean-Michel Basquiat: The Radiant Child

Jean-Michel Basquiat: The Radiant Child

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Disobedience

Disobedience

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Girl, Interrupted

Girl, Interrupted

1999
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Burn the Stage: The Movie

Burn the Stage: The Movie

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Ralph Breaks the Internet

Ralph Breaks the Internet

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Memento

Memento

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Halloween

Halloween

2018
×
★★
Edit this entry  
14
Terrifier

Terrifier

2016
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Faculty

The Faculty

1998
×
★★★★
Edit this entry  
23
Strange Days

Strange Days

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Fahrenheit 11/9

Fahrenheit 11/9

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Wet Hot American Summer

Wet Hot American Summer

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
14
The Craft

The Craft

1996
×
★★★★★
Edit this entry  
13
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★
Edit this entry  
04
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★½
Edit this entry  
01
Tully

Tully

2018
×
★★★★
Edit this entry  
14
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Novitiate

Novitiate

2017
×
★★★★
Edit this entry  
27
Never Let Me Go

Never Let Me Go

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Hurricane Bianca

Hurricane Bianca

2016
×
★★★½
Edit this entry  
27
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★★
Edit this entry  
14
Indian Horse

Indian Horse

2017
×
★★★½
Edit this entry  
11
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Seth Rogen's Hilarity for Charity

Seth Rogen's Hilarity for Charity

2018
×
★★★
Edit this entry  
25
Veronica

Veronica

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
24
50/50

50/50

2011
×
★★★★
Edit this entry  
19
Love, Simon

Love, Simon

2018
×
★★★
Edit this entry  
17
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Drag Becomes Him

Drag Becomes Him

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Greenberg

Greenberg

2010
×
★★½
Edit this entry  
20
Drinking Buddies

Drinking Buddies

2013
×
★★★
Edit this entry  
19
Miss Representation

Miss Representation

2011
×
★★
Edit this entry  
19
Bowling for Columbine

Bowling for Columbine

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Outsiders

The Outsiders

1983
×
★★★½
Edit this entry  
01
Kanehsatake, 270 Years of Resistance

Kanehsatake, 270 Years of Resistance

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Monsters University

Monsters University

2013
×
★★★★
Edit this entry  
27
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
The Color Purple

The Color Purple

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Bring It On: All or Nothing

Bring It On: All or Nothing

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Joan Didion: The Center Will Not Hold

Joan Didion: The Center Will Not Hold

2017
×
★★★★★
Edit this entry