Sort by

OxfordComma has logged 641 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
03
Inferno

Inferno

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The King On Main Street

The King On Main Street

1925
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Isle of the Dead

Isle of the Dead

1945
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Porco Rosso

Porco Rosso

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Stop that Tank!

Stop that Tank!

1942
×
Read the review Edit this entry  
01
Four Methods of Flush Riveting

Four Methods of Flush Riveting

1942
×
★½
Read the review Edit this entry  
01
Victory Through Air Power

Victory Through Air Power

1943
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Chicken Little

Chicken Little

1943
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Reason and Emotion

Reason and Emotion

1943
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Education for Death: The Making of the Nazi

Education for Death: The Making of the Nazi

1943
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Der Fuehrer's Face

Der Fuehrer's Face

1943
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Health for the Americas: Planning for Good Eating

Health for the Americas: Planning for Good Eating

1946
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Health for the Americas: The Unseen Enemy

Health for the Americas: The Unseen Enemy

1945
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Health for the Americas: Cleanliness Brings Health

Health for the Americas: Cleanliness Brings Health

1945
×
Read the review Edit this entry  
01
The Grain That Built a Hemisphere

The Grain That Built a Hemisphere

1943
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Defense Against Invasion

Defense Against Invasion

1943
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Winged Scourge

The Winged Scourge

1943
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
The Spirit of '43

The Spirit of '43

1943
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
The New Spirit

The New Spirit

1942
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
All Together

All Together

1942
×
Read the review Edit this entry  
01
Donald's Decision

Donald's Decision

1942
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Out of the Frying Pan Into the Firing Line

Out of the Frying Pan Into the Firing Line

1942
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Food Will Win the War

Food Will Win the War

1942
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
7 Wise Dwarfs

7 Wise Dwarfs

1941
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Thrifty Pig

The Thrifty Pig

1941
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Commando Duck

Commando Duck

1944
×
½
Read the review Edit this entry  
01
How to Be a Sailor

How to Be a Sailor

1944
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Home Defense

Home Defense

1943
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Frankenstein

Frankenstein

1931
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Old Army Game

The Old Army Game

1943
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Man Who Came to Dinner

The Man Who Came to Dinner

1942
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
John McEnroe: In the Realm of Perfection

John McEnroe: In the Realm of Perfection

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Victory Vehicles

Victory Vehicles

1943
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Fall Out - Fall In

Fall Out - Fall In

1943
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Private Pluto

Private Pluto

1943
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Sky Trooper

Sky Trooper

1942
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Vanishing Private

The Vanishing Private

1942
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Army Mascot

The Army Mascot

1942
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Donald Gets Drafted

Donald Gets Drafted

1942
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Secret Beyond the Door

Secret Beyond the Door

1947
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
One Touch of Venus

One Touch of Venus

1948
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Razor's Edge

The Razor's Edge

1984
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Kiss Tomorrow Goodbye

Kiss Tomorrow Goodbye

1950
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
A Free Soul

A Free Soul

1931
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Divorcee

The Divorcee

1930
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
WALL·E

WALL·E

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Rose Tattoo

The Rose Tattoo

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Undertaking Betty

Undertaking Betty

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
An Angel at My Table

An Angel at My Table

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Test Pilot

Test Pilot

1938
×
★★★½
Read the review Edit this entry