• Return of the Jedi

    Return of the Jedi

    ★★★★★

    the final scene where anakin, yoda, and obi-wan are reunited made me cry so hard that i think i lost some brain cells

  • The Empire Strikes Back

    The Empire Strikes Back

    i spent the whole movie thinking about anakin inside of the vader suit… i’m so sad.

  • Star Wars: Episode IV - A New Hope - Revisited

    Star Wars: Episode IV - A New Hope - Revisited

    why is beru lars the only person in the whole star wars franchise to wear a normal outfit??? she is literally in a collared shirt and a jean jacket??? i need answers.

  • Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

    Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

    ★★★★★

    “I hate you!”

    “You were my brother, Anakin. I loved you.”

    Fuck I’m still sobbing


    Also, I’ve come to the conclusion that the “dark side” is literally just having daddy issues.

  • Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

    Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

    ★★★★★

    The three things going through my head as I watched this: 

    1. Why does Obi-Wan sound so posh? 
    2. Why is Anakin so hot?
    3. Why are Padme’s outfits so slay?

  • Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

    Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

    ★★★★★

    5 stars for Qui-Gon’s hair and the way Jar Jar Binks walks

  • But I'm a Cheerleader

    But I'm a Cheerleader

    ★★★★★

    how did i wait so long to watch this??? 

    it has everything i could ever want in a movie: comedy, Rupaul, romance, overly stylized set and costumes, enemies-to-lovers, and a vegetarian protagonist.

    okay, but seriously, i’m obsessed with this, and i probably won’t stop talking about it for a while. also, i’ve already starting planning my “Megan” halloween costume. happy pride.

  • Top Gun: Maverick

    Top Gun: Maverick

    ★★★★

    I liked it, but both my parents and I were confused about Penny’s character, because she wasn’t in the first movie (she was only mentioned). Yet, they expected us to know her. Overall, I think the time they spent building the relationship between Penny and Maverick should’ve been used to highlight the new characters. 

    Also, extra star for the Lady Gaga song.

  • Emma.

    Emma.

    ★★★★★

    god this movie gets better every time i watch it.  (like this review if you think i should post a youtube video rating every single outfit emma wears throughout the duration of the film!!!!!)

  • Pride & Prejudice

    Pride & Prejudice

    ★★★★★

    this is tom when he takes over waystar royco in season 4 ❤️💖💕💗💖💘

  • Everything Everywhere All at Once

    Everything Everywhere All at Once

    ★★★★★

    flawless film !!!!

  • Moonrise Kingdom

    Moonrise Kingdom

    ★★★★★

    jason schwartzman‘s cousin ben is probably the funniest character in cinematic history.

    this movie is so witty and beautiful and sad.