Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
08
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
Read the review Edit this entry  
08
Star Wars: Episode IV - A New Hope - Revisited

Star Wars: Episode IV - A New Hope - Revisited

2008
×
Read the review Edit this entry  
07
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
But I'm a Cheerleader

But I'm a Cheerleader

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Emma.

Emma.

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
Read the review Edit this entry  
11
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Emma.

Emma.

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Hairspray

Hairspray

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Shrek 2

Shrek 2

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Megamind

Megamind

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
When Marnie Was There

When Marnie Was There

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Ponyo

Ponyo

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Cat Returns

The Cat Returns

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Sing 2

Sing 2

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
On the Edge

On the Edge

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Normal People

Normal People

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Emma.

Emma.

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry