• Ghostbusters: Afterlife

    Ghostbusters: Afterlife

    ★★★½

    Much like Star Wars: The Force Awakens revisited plot points from it's source material, Ghostbusters: Afterlife uses a similar template to effect.

    The story wastes little time in setting up its predicament. But despite it's 2 hour run time, one feels a lack of character development from a lot of its main players. Having said that, there is a lot to like here.
    Familiar music, CGI ghosts and animatronic design from the original films are all on show here.
    The…

  • Midnight Special

    Midnight Special

    ★★★★

    Are you a fan of the sci-fi genre and sick of the same old stuff getting pumped out? This could be for you.

    While this is somewhat of a slow burn, the pace is set from the beginning and we are slowly treated to what I found to be a geniune and hearfelt story that has a slightly different take on things.

    The viewer is treated to a brooding Michael Shannon whose sole purpose is to get his son with…

  • A Quiet Place Part II

    A Quiet Place Part II

    ★★★½

    What started out as a questionable sequel turned out to be a worthy addition for me.

    This is slightly different to its predecessor. A little bit more background is shed on the creatures, but the mystery of their purpose is still maintained.

    This one takes a while to get going though. While it is a solid 97 mimute tun time, I was left wondering at times in the first hour as to whether this was a worthwhile watch. The son…

  • The Matrix Resurrections

    The Matrix Resurrections

    ★★½

    In a nutshell for me: disappointing.

    I'm not what you would call a die hard fan of the original Matrix trilogy. Don't get me wrong: I loved the first one, Nd the sequels - whilst not as good - have their place. As much as I enjoyed the sheer volume of imagination used to create the story, I rarely find myself drawn to watching them again.

    My biggest concern with Resurrections was how they were going to make it viable.…

  • Recursion

    Recursion

    ★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Strong SFX and plays to it's strengths well by keeping everything as dark as possible when possible. Acting is adequate for a short film but not great all at the same time.
    I felt this had a strong influence from Alien, as I drew many parallels between the two.
    Doesn't particularly bring anything new to the table, but overall a worthy effort.

  • One Night in Bangkok

    One Night in Bangkok

    ★★

    Someone call the nurse, because Mark Dacascos is exhausted from carrying this movie.

    What started out as potentially promising eventually got worse and worse.
    Mark Dacascos is the only real shining light in this rip-off of Collateral. He gets a chance to show off his acting chops here, but doesn't get much support elsewhere. While Dacascos' performance is not necessarily Oscar worthy, it certainly appears that way compared to the efforts of his co-stars.
    The pacing is way off and…

  • The Emperor's Sword

    The Emperor's Sword

    ★★

    Slo-mo....so much slo-mo

    I do not know a thing about the directors leading into this film, but it had a real feel of inexperienced film makers with a bigger budget than they were used to.
    Almost every fight scene is either in slo-mo or had slo-mo sequences. I felt it was a mask to cover up the poor fight choreography.
    There were obvious uses of green screen and CGI, particular at some points where Blind Freddy would've known it was…

  • Planet Dune

    Planet Dune

    ★½

    Part of the Uncredited Extras Podcast upcoming movie challenge: watch a Blockbuster then the Mockbuster.

    I've seen more films released by The Asylum than I care to admit. I know their (lack of) quality of productions all too well. As far as production values go, this is not too bad in the context of other Asylum produced films. Despite this, the use of green screen scenes are more than noticeable and it looks like they used all of their SFX…

  • The Pizzagate Massacre

    The Pizzagate Massacre

    ★★

    An intriguing plot that struggled to find its groove for the most part.
    I found this to be a mostly jarring experience that - while had moments of clarity - never really found its flow.
    The narrative tends to shuffle through what it needs to get through to set up the premise. Around the 40 minute mark we get to see what this film could of been, then it returns to its unassured manner in which it chooses to present…

  • Black Friday

    Black Friday

    ★★½

    I feel like a B movie cult classic has gone begging here.
    This film doesn't hide from it's very simple premise, but I felt it didn't play to its strengths and achieve the full potential it could have.
    The characters are nothing new in a retail movie setting. In fact, they are more exaggerated versions of what actually exists in the actual retail world. I should know - I've been in retail for almost 20 years.
    Devon Sawa is given…

  • Zone 414

    Zone 414

    ★★

    For those of you who enjoy delving into murder mysteries set in dystopian futures, this may be for you. For everyone else whose tastes are not as specific, you may find this difficult to connect with.
    I will say straight off the bat - Guy Pearce is not an issue here. In fact, this film may have been worse off without him. But despite being the headliner here, he really doesn't have too much to do outside of brood, speak…

  • Uncle Peckerhead

    Uncle Peckerhead

    ★★½

    A potential cult classic that has gone begging.
    Uncle Peckerhead knows what it is and doesn't take itself seriously. In fact, it has plenty of fun. Problem is, I think it could've had more fun.
    For some reason, I felt it holds itself back. There are some glorious moments of blood and gore, but at times gets weighed down by minor characters who aren't delievering at the same sort of level the main characters are.
    There were times I didn't…