Sort by

Lou (rhymes with wow!) has logged 626 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
01
Raging Fire

Raging Fire

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Masque of the Red Death

The Masque of the Red Death

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Rosemary

Rosemary

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Radioactive Dreams

Radioactive Dreams

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Total Recall

Total Recall

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Private Life

Private Life

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Hero

Hero

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Double Fixation

Double Fixation

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Zu: Warriors from the Magic Mountain

Zu: Warriors from the Magic Mountain

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Mr. Vampire

Mr. Vampire

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Creepshow 2

Creepshow 2

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Nightmare in Venice

Nightmare in Venice

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Three O'Clock High

Three O'Clock High

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Sudden Death

Sudden Death

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Stoneman

Stoneman

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Heartstopper

Heartstopper

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Enchantress

The Enchantress

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Messiah of Evil

Messiah of Evil

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Stendhal Syndrome

The Stendhal Syndrome

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Welcome

Welcome

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Incredible Shrinking Man

The Incredible Shrinking Man

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Terra Formars

Terra Formars

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Laser Man

The Laser Man

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Devil Fetus

Devil Fetus

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Riki-Oh: The Story of Ricky

Riki-Oh: The Story of Ricky

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Speak No Evil

Speak No Evil

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Prime Evil

Prime Evil

1988
×
★★★
Edit this entry  
13
Love Me Vampire

Love Me Vampire

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Top Gun

Top Gun

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Where's Officer Tuba?

Where's Officer Tuba?

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Blazing Saddles

Blazing Saddles

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Skinny Tiger, Fatty Dragon

Skinny Tiger, Fatty Dragon

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Slave of the Cannibal God

Slave of the Cannibal God

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Snuff Strangler

Snuff Strangler

2001
×
Read the review Edit this entry  
06
Class of 1984

Class of 1984

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Sssssss

Sssssss

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Crystal

Crystal

1988
×
Edit this entry  
06
Election 2

Election 2

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Terrifier

Terrifier

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Magnificent Warriors

Magnificent Warriors

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Cruel Passion

Cruel Passion

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Two Evil Eyes

Two Evil Eyes

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Fury of the Heaven

Fury of the Heaven

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Not Like Us

Not Like Us

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Hornets' Nest

Hornets' Nest

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Election

Election

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Taxi Hunter

Taxi Hunter

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Stepfather

The Stepfather

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry