Sort by

Osama has logged 272 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Hotel Chevalier

Hotel Chevalier

2007
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Art of Self-Defense

The Art of Self-Defense

2019
×
Read the review Edit this entry  
29
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Two Popes

The Two Popes

2019
×
★★★½
Edit this entry  
24
Gemini Man

Gemini Man

2019
×
★★★
Edit this entry  
23
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★
Edit this entry  
22
Yesterday

Yesterday

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★½
Edit this entry  
04
The Irishman

The Irishman

2019
×
Read the review Edit this entry  
24
I Am Legend

I Am Legend

2007
×
★★★½
Edit this entry  
23
Gangs of New York

Gangs of New York

2002
×
★★★★
Edit this entry  
22
Notes from Melanie

Notes from Melanie

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Virgin Mountain

Virgin Mountain

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Star Wars

Star Wars

1977
×
Read the review Edit this entry  
16
Joker

Joker

2019
×
★★★★
Edit this entry  
26
Hotel Chevalier

Hotel Chevalier

2007
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
The Lion King

The Lion King

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★★
Edit this entry  
12
Léon: The Professional

Léon: The Professional

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Malena

Malena

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
I, Daniel Blake

I, Daniel Blake

2016
×
Edit this entry  
27
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★
Edit this entry  
27
Dogtooth

Dogtooth

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Spider-Man: Far From Home

Spider-Man: Far From Home

2019
×
★★★★
Edit this entry  
23
Once Upon a Time in America

Once Upon a Time in America

1984
×
★★★★
Edit this entry  
20
10 Cloverfield Lane

10 Cloverfield Lane

2016
×
★★★½
Edit this entry  
19
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
78/52

78/52

2017
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Dreamers

The Dreamers

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Network

Network

1976
×
★★½
Edit this entry  
13
The Wicker Man

The Wicker Man

2006
×
★★½
Edit this entry  
13
Fantastic Planet

Fantastic Planet

1973
×
★★½
Edit this entry  
13
300

300

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Escape From Alcatraz

Escape From Alcatraz

1979
×
★★★★
Edit this entry  
12
Ruby Sparks

Ruby Sparks

2012
×
★★★½
Edit this entry  
11
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Zack and Miri Make a Porno

Zack and Miri Make a Porno

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
10
The Dead Don't Die

The Dead Don't Die

2019
×
★★★★
Edit this entry  
09
Harakiri

Harakiri

1962
×
★★★★
Edit this entry  
09
Strange but True

Strange but True

2019
×
★★★½
Edit this entry  
08
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Whiplash

Whiplash

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Funny Games

Funny Games

2007
×
★★★★
Edit this entry  
02
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★½
Edit this entry