Sort by

🧶Cynthia has logged 61 entries for films during February 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Kill List

Kill List

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Hush

Hush

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
7 Days in Hell

7 Days in Hell

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The X Files

The X Files

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Caltiki, the Immortal Monster

Caltiki, the Immortal Monster

1959
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Urban Explorer

Urban Explorer

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Something Wicked This Way Comes

Something Wicked This Way Comes

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The McPherson Tape

The McPherson Tape

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
King Kong

King Kong

1933
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Paperman

Paperman

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Lone Ranger

The Lone Ranger

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Kingdom

The Kingdom

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Touch of Death

Touch of Death

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Crouching Tiger, Hidden Dragon

Crouching Tiger, Hidden Dragon

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Rush

Rush

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Stepfather

The Stepfather

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Girl Who Knew Too Much

The Girl Who Knew Too Much

1963
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Watchmen

Watchmen

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Rumble Fish

Rumble Fish

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Ghostbusters

Ghostbusters

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Hollow Man

Hollow Man

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Alexia

Alexia

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Night Stalker: The Hunt for a Serial Killer

Night Stalker: The Hunt for a Serial Killer

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Strangers: Prey at Night

The Strangers: Prey at Night

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Hitcher

The Hitcher

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Run

Run

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Spring

Spring

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Venus in Furs

Venus in Furs

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The People Under the Stairs

The People Under the Stairs

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Moulin Rouge!

Moulin Rouge!

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★½
Edit this entry  
10
Before I Disappear

Before I Disappear

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Maniac Cop

Maniac Cop

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Hearts Beat Loud

Hearts Beat Loud

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Castle Freak

Castle Freak

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The House of the Devil

The House of the Devil

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Inside Man

Inside Man

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Spirit of Dark and Lonely Water

The Spirit of Dark and Lonely Water

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Breakdown

Breakdown

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Wolf of Snow Hollow

The Wolf of Snow Hollow

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Kwaidan

Kwaidan

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Creep

Creep

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Too Late

Too Late

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Don't Torture a Duckling

Don't Torture a Duckling

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry