otiose has logged 158 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Joker

Joker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Steven Universe: The Movie

Steven Universe: The Movie

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Much Ado About Nothing

Much Ado About Nothing

1993
×
★★½
Edit this entry  
16
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Beneath the Skin

Beneath the Skin

1981
×
★★★½
Edit this entry  
23
Possibly in Michigan

Possibly in Michigan

1983
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Seasons of Loss

Seasons of Loss

2019
×
Read the review Edit this entry  
10
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Anima

Anima

2019
×
★★★★
Edit this entry  
05
Stranger Things

Stranger Things

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Stranger Things

Stranger Things

2010
×
Read the review Edit this entry  
02
Spider-Man: Far From Home

Spider-Man: Far From Home

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Okja

Okja

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Day After Tomorrow

The Day After Tomorrow

2004
×
★★
Edit this entry  
18
Bleach

Bleach

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Westall 66: A Suburban UFO Mystery

Westall 66: A Suburban UFO Mystery

2010
×
★½
Edit this entry  
11
Fuckkkyouuu

Fuckkkyouuu

2016
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Beaches of Agnès

The Beaches of Agnès

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Black Mirror: Rachel, Jack and Ashley Too

Black Mirror: Rachel, Jack and Ashley Too

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Black Mirror: Rachel, Jack and Ashley Too

Black Mirror: Rachel, Jack and Ashley Too

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Black Mirror: Smithereens

Black Mirror: Smithereens

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Black Mirror: Striking Vipers

Black Mirror: Striking Vipers

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Circle

Circle

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
03
Mommy

Mommy

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Jane B. by Agnès V.

Jane B. by Agnès V.

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Superbad

Superbad

2007
×
★★★½
Edit this entry  
25
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
John Wick

John Wick

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Jumanji: Welcome to the Jungle

Jumanji: Welcome to the Jungle

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Lover

Lover

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Flores

Flores

2017
×
★★★★
Edit this entry  
12
Pokémon Detective Pikachu

Pokémon Detective Pikachu

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Lions Love

Lions Love

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The So-Called Caryatids

The So-Called Caryatids

1984
×
Edit this entry  
05
Black Mirror: Fifteen Million Merits

Black Mirror: Fifteen Million Merits

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Aquaman

Aquaman

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Black Mirror: Shut Up and Dance

Black Mirror: Shut Up and Dance

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Black Mirror: Playtest

Black Mirror: Playtest

2016
×
★★½
Edit this entry  
01
Black Mirror: Hang the DJ

Black Mirror: Hang the DJ

2017
×
★★★½
Edit this entry  
28
Free Solo

Free Solo

2018
×
★★★★
Edit this entry  
28
Tickled

Tickled

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Remember the Titans

Remember the Titans

2000
×
★★½
Edit this entry  
24
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry