• I'm Thinking of Ending Things

    ★★★★

  • Sonic the Hedgehog

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★★★

  • Little Women

    ★★★★★

  • What Doesn't Kill Us

    ★★★½

  • Knives Out

    ★★★★

  • Steven Universe: The Movie

    ★★★★

  • Joker

    ★½

  • Uncut Gems

    ★★★★

  • It Chapter Two

    ★★★

  • Dora and the Lost City of Gold

  • Seasons of Loss

  • Unsighted

  • Anima

    ★★★★

  • Spider-Man: Far From Home

    ★★★½

  • Colours

  • Black Mirror: Rachel, Jack and Ashley Too

    ★★½

  • Black Mirror: Smithereens

    ★★★½

  • Black Mirror: Striking Vipers

    ★★★★

  • L'Observateur

  • Parasite

    ★★★★★

  • The Lighthouse

    ★★★

  • The Dead Don't Die

  • Pokémon Detective Pikachu

    ★★★★★

  • Avengers: Endgame

    ★★★★

  • Guava Island

    ★★★★

  • The Silence

  • Shazam!

  • Us

    ★★★½

  • Booksmart

    ★★★★½

  • Captain Marvel

    ★★★

  • Watermelon: A Cautionary Tale

  • High Flying Bird

    ★★★½

  • Velvet Buzzsaw

  • Patricia

    ★★★★

  • Smash and Grab

    ★★

  • Fyre

    ★★½

  • Black Mirror: Bandersnatch

    ★★★½

  • Lover

  • limerence for a lantern

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★★

  • Aquaman

    ★★★½

  • Mowgli: Legend of the Jungle

    ★½

  • Ant Head

  • Bird Box

    ★½

  • Best Friend

    ★★★★

  • Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

  • Bohemian Rhapsody

  • Adam Sandler: 100% Fresh

    ★★★

  • Bad Times at the El Royale

    ★★★

  • Pine

    ★★★

  • High Life

    ★★★★

  • The Predator

  • Suspiria

    ★★★★★

  • Free Solo

    ★★★★

  • The Favourite

    ★★★★★

  • The Ballad of Buster Scruggs

    ★★★½

  • Roma

    ★★★★½

  • Bleach

    ★★½

  • Cam

    ★★★½

  • Mamma Mia! Here We Go Again

  • My Hero Academia: Two Heroes

    ★★★

  • One Small Step

    ★½

  • Purl

    ★★

  • Incredibles 2

    ★★★

  • Tag

    ★½

  • Burning

    ★★★★½

  • Under the Silver Lake

    ★★★★½

  • BlacKkKlansman

    ★★★½

  • Climax

    ★★★★½

  • Evil Genius

    ★★★

  • Deadpool 2