Sort by

othavio has logged 270 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
23
Nathan for You: Finding Frances

Nathan for You: Finding Frances

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Triangle of Sadness

Triangle of Sadness

2022
×
Edit this entry  
15
TÁR

TÁR

2022
×
Edit this entry  
12
The Innocents

The Innocents

1961
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Zen – Grogu and Dust Bunnies

Zen – Grogu and Dust Bunnies

2022
×
Edit this entry  
12
Folklore: The Long Pond Studio Sessions

Folklore: The Long Pond Studio Sessions

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Amsterdam

Amsterdam

2022
×
Edit this entry  
10
Falling for Christmas

Falling for Christmas

2022
×
Read the review Edit this entry  
05
Weird: The Al Yankovic Story

Weird: The Al Yankovic Story

2022
×
Edit this entry  
05
Bride Wars

Bride Wars

2009
×
Edit this entry  
04
Causeway

Causeway

2022
×
Edit this entry  
03
My Policeman

My Policeman

2022
×
Read the review Edit this entry  
03
Smile

Smile

2022
×
Edit this entry  
01
See How They Run

See How They Run

2022
×
Edit this entry  
27
In from the Side

In from the Side

2022
×
Edit this entry  
26
The Good Nurse

The Good Nurse

2022
×
Edit this entry  
25
Barbarian

Barbarian

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Raymond & Ray

Raymond & Ray

2022
×
Edit this entry  
21
Pearl

Pearl

2022
×
Edit this entry  
20
Big Trouble in Little China

Big Trouble in Little China

1986
×
Edit this entry  
18
Bros

Bros

2022
×
Edit this entry  
16
Stars at Noon

Stars at Noon

2022
×
Read the review Edit this entry  
13
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
Edit this entry  
13
Halloween

Halloween

2018
×
Edit this entry  
11
Ichi the Killer

Ichi the Killer

2001
×
Edit this entry  
09
Drop Dead Gorgeous

Drop Dead Gorgeous

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Don't Look Now

Don't Look Now

1973
×
Edit this entry  
07
Hellraiser

Hellraiser

2022
×
Edit this entry  
05
Mr. Harrigan's Phone

Mr. Harrigan's Phone

2022
×
Read the review Edit this entry  
04
The Devils

The Devils

1971
×
★★★★★
Edit this entry  
01
House

House

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
30
God's Creatures

God's Creatures

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Blonde

Blonde

2022
×
Read the review Edit this entry  
27
Bullet Train

Bullet Train

2022
×
Read prior review Edit this entry  
27
Dahmer – Monster: The Jeffrey Dahmer Story

Dahmer – Monster: The Jeffrey Dahmer Story

2022
×
Edit this entry  
26
Cries and Whispers

Cries and Whispers

1972
×
Edit this entry  
25
Bodies Bodies Bodies

Bodies Bodies Bodies

2022
×
Read prior review Edit this entry  
25
Wanted

Wanted

2008
×
Edit this entry  
22
Opening Night

Opening Night

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Don't Worry Darling

Don't Worry Darling

2022
×
Read the review Edit this entry  
19
Cure

Cure

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Do Revenge

Do Revenge

2022
×
Edit this entry  
15
Carnival of Souls

Carnival of Souls

1962
×
Edit this entry  
13
Three Thousand Years of Longing

Three Thousand Years of Longing

2022
×
Edit this entry  
11
But I'm a Cheerleader

But I'm a Cheerleader

1999
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Heavenly Creatures

Heavenly Creatures

1994
×
Edit this entry  
10
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Thor: Love and Thunder

Thor: Love and Thunder

2022
×
Edit this entry  
08
Pinocchio

Pinocchio

2022
×
Read the review Edit this entry  
07
Where the Crawdads Sing

Where the Crawdads Sing

2022
×
Edit this entry