Sort by

martu has logged 104 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Glass Onion: A Knives Out Mystery

Glass Onion: A Knives Out Mystery

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Babysitter

The Babysitter

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
28
The Wonder

The Wonder

2022
×
★★★★
Edit this entry  
25
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
American Honey

American Honey

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Anima

Anima

2019
×
★★★
Edit this entry  
12
BIOS: Gustavo Cerati

BIOS: Gustavo Cerati

2018
×
Read the review Edit this entry  
09
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
03
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★
Edit this entry  
01
Pearl

Pearl

2022
×
★★★★★
Edit this entry  
26
X

X

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Freedom Writers

Freedom Writers

2007
×
★★★½
Edit this entry  
18
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Edit this entry  
17
Tropico

Tropico

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
3 Women

3 Women

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Monster House

Monster House

2006
×
★★★
Edit this entry  
06
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Entergalactic

Entergalactic

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Miseducation of Cameron Post

The Miseducation of Cameron Post

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Dahmer – Monster: The Jeffrey Dahmer Story

Dahmer – Monster: The Jeffrey Dahmer Story

2022
×
★★★★
Edit this entry  
26
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Breathless

Breathless

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Split

Split

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Un Chien Andalou

Un Chien Andalou

1929
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Persepolis

Persepolis

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★
Edit this entry  
20
DC League of Super-Pets

DC League of Super-Pets

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★
Edit this entry  
14
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
A Trip to the Moon

A Trip to the Moon

1902
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Runaways

The Runaways

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★
Edit this entry  
29
Possession

Possession

1981
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Thelma & Louise

Thelma & Louise

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
23
The Dig

The Dig

2021
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★★★
Edit this entry