Sort by

OscarReviewer has logged 304 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Strange World

Strange World

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
I Wanna Dance with Somebody

I Wanna Dance with Somebody

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Zoolander 2

Zoolander 2

2016
×
Read the review Edit this entry  
27
Zoolander

Zoolander

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Good Nurse

The Good Nurse

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Falcon and the Winter Soldier

The Falcon and the Winter Soldier

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Troll

Troll

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Lawrence of Arabia

Lawrence of Arabia

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
WandaVision

WandaVision

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Captain Marvel

Captain Marvel

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
A Matter of Life and Death

A Matter of Life and Death

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Ant-Man and the Wasp

Ant-Man and the Wasp

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Diary of a Wimpy Kid: Rodrick Rules

Diary of a Wimpy Kid: Rodrick Rules

2022
×
Read the review Edit this entry  
12
Lady Chatterley's Lover

Lady Chatterley's Lover

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Aftersun

Aftersun

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Violent Night

Violent Night

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Death Proof

Death Proof

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Breakfast Club

The Breakfast Club

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Constantine

Constantine

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Roald Dahl's Matilda the Musical

Roald Dahl's Matilda the Musical

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Guardians of the Galaxy Holiday Special

The Guardians of the Galaxy Holiday Special

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Nope

Nope

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Wonder

The Wonder

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Armageddon Time

Armageddon Time

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Menu

The Menu

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Stutz

Stutz

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Black Panther: Wakanda Forever

Black Panther: Wakanda Forever

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
All Quiet on the Western Front

All Quiet on the Western Front

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Call Jane

Call Jane

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Bros

Bros

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Enola Holmes 2

Enola Holmes 2

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Enola Holmes

Enola Holmes

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry