Oscar has logged 599 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
17
The Secret Garden

The Secret Garden

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Collateral

Collateral

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Hymn

Hymn

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Sounder

Sounder

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Hovering Over the Water

Hovering Over the Water

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
American Matchmaker

American Matchmaker

1940
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Ratcatcher

Ratcatcher

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
White Elephant

White Elephant

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Incredible Shrinking Man

The Incredible Shrinking Man

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Three, Two, One

Three, Two, One

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Strange Madame X

The Strange Madame X

1951
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Le Pont du Nord

Le Pont du Nord

1981
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
N or NW

N or NW

1938
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Thesis

Thesis

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Kit Kat

Kit Kat

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Ten

Ten

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Onibaba

Onibaba

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Balloonatic

The Balloonatic

1923
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Mulan

Mulan

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
In the Land of the Deaf

In the Land of the Deaf

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Damned

The Damned

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
North Dallas Forty

North Dallas Forty

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Sweet Sweetback's Baadasssss Song

Sweet Sweetback's Baadasssss Song

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Story of a Three-Day Pass

The Story of a Three-Day Pass

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Don't Play Us Cheap

Don't Play Us Cheap

1973
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Black Belt

Black Belt

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Servant

The Servant

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Belle de Jour

Belle de Jour

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Destiny

Destiny

1921
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Spectre

Spectre

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Dr. Phibes Rises Again

Dr. Phibes Rises Again

1972
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Quantum of Solace

Quantum of Solace

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Abominable Dr. Phibes

The Abominable Dr. Phibes

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Haunted Castle

The Haunted Castle

1921
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
The Blot

The Blot

1921
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Thing

The Thing

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Love & Basketball

Love & Basketball

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Children of the Corn

Children of the Corn

1984
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Mr. Klein

Mr. Klein

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Conquering the Skies

Conquering the Skies

1901
×
Read the review Edit this entry  
22
Attack on a China Mission

Attack on a China Mission

1900
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
The Photographical Congress Arrives in Lyon

The Photographical Congress Arrives in Lyon

1895
×
½
Read the review Edit this entry