Osama has logged 194 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★
Edit this entry  
24
Enemy

Enemy

2013
×
★★★★
Edit this entry  
24
A Woman Under the Influence

A Woman Under the Influence

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Phantom of the Paradise

Phantom of the Paradise

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Velvet Underground

The Velvet Underground

2021
×
Edit this entry  
22
Dune

Dune

2021
×
★★★½
Edit this entry  
21
Halloween: Resurrection

Halloween: Resurrection

2002
×
★★
Edit this entry  
20
Halloween H20: 20 Years Later

Halloween H20: 20 Years Later

1998
×
★★½
Edit this entry  
20
Child's Play 3

Child's Play 3

1991
×
★★½
Edit this entry  
19
Tenebre

Tenebre

1982
×
★★★★
Edit this entry  
18
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★★½
Edit this entry  
18
Opening Night

Opening Night

1977
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Child's Play 2

Child's Play 2

1990
×
★★★½
Edit this entry  
16
Child's Play

Child's Play

1988
×
★★★★
Edit this entry  
15
A Most Wanted Man

A Most Wanted Man

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
My Cousin Vinny

My Cousin Vinny

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Come Play

Come Play

2020
×
★½
Edit this entry  
11
The Loved Ones

The Loved Ones

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Texas Chainsaw Massacre 2

The Texas Chainsaw Massacre 2

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Night House

The Night House

2020
×
★★★★
Edit this entry  
04
Red Eye

Red Eye

2005
×
★★★★
Edit this entry  
04
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★½
Edit this entry  
02
The Many Saints of Newark

The Many Saints of Newark

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Identity

Identity

2003
×
★★★
Edit this entry  
01
I Am Legend

I Am Legend

2007
×
★★★
Edit this entry  
01
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
The Place Beyond the Pines

The Place Beyond the Pines

2012
×
★★★½
Edit this entry  
28
Midnight Mass

Midnight Mass

2021
×
★★★★
Edit this entry  
28
Old

Old

2021
×
★★★
Edit this entry  
26
Free Guy

Free Guy

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★★★
Edit this entry  
25
Body Double

Body Double

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
24
The Zero Theorem

The Zero Theorem

2013
×
★★★
Edit this entry  
24
Bringing Out the Dead

Bringing Out the Dead

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Green Room

Green Room

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Kajillionaire

Kajillionaire

2020
×
★★★
Edit this entry  
21
Mud

Mud

2012
×
★★★
Edit this entry  
20
Candyman

Candyman

2021
×
★★★
Edit this entry  
20
Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance

Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Calvary

Calvary

2014
×
★★★½
Edit this entry  
15
Wild at Heart

Wild at Heart

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Dirty Work

Dirty Work

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Malignant

Malignant

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Secret Honor

Secret Honor

1984
×
★★★★
Edit this entry