Orion has logged 175 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Avengers: Age of Ultron

Avengers: Age of Ultron

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Twelve Monkeys

Twelve Monkeys

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The King's Man

The King's Man

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Hunt for Red October

The Hunt for Red October

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Rocky Mountain Express

Rocky Mountain Express

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Belfast

Belfast

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Brewster's Millions

Brewster's Millions

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Muriel's Wedding

Muriel's Wedding

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Nightmare Alley

Nightmare Alley

1947
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Niagara

Niagara

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Wolf Man

The Wolf Man

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Invisible Man

The Invisible Man

1933
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Man Who Knew Too Little

The Man Who Knew Too Little

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Cape Fear

Cape Fear

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Laura

Laura

1944
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Innocents

The Innocents

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Multiplicity

Multiplicity

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Creature from the Black Lagoon

Creature from the Black Lagoon

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
That Touch of Mink

That Touch of Mink

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Backdraft

Backdraft

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Howard

Howard

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
That's Entertainment, Part II

That's Entertainment, Part II

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Return to Oz

Return to Oz

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Something Wild

Something Wild

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Man Without a Star

Man Without a Star

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Planet of the Apes

Planet of the Apes

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Indiscreet

Indiscreet

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Heaven Knows, Mr. Allison

Heaven Knows, Mr. Allison

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Freaks

Freaks

1932
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Poltergeist

Poltergeist

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
After the Thin Man

After the Thin Man

1936
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Mummy

The Mummy

1932
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
28 Days

28 Days

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Chariots of Fire

Chariots of Fire

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Man Who Would Be King

The Man Who Would Be King

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Out of the Past

Out of the Past

1947
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Jurassic Park III

Jurassic Park III

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Bride of Frankenstein

The Bride of Frankenstein

1935
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Misery

Misery

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
It's Such a Beautiful Day

It's Such a Beautiful Day

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Booksellers

The Booksellers

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Clock

The Clock

1945
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Last Blockbuster

The Last Blockbuster

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
One Hour Photo

One Hour Photo

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Shakespeare in Love

Shakespeare in Love

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry