Orion has logged 98 entries for films during April 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Rounders

Rounders

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Strictly Ballroom

Strictly Ballroom

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Three Days of the Condor

Three Days of the Condor

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Lethal Weapon 4

Lethal Weapon 4

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Lethal Weapon 3

Lethal Weapon 3

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Lethal Weapon 2

Lethal Weapon 2

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Lethal Weapon

Lethal Weapon

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Commando

Commando

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Gung Ho

Gung Ho

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Last Emperor

The Last Emperor

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Secret of My Success

The Secret of My Success

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Hard Way

The Hard Way

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Innerspace

Innerspace

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Midnight Run

Midnight Run

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Twins

Twins

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Brighton Beach Memoirs

Brighton Beach Memoirs

1986
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Green Card

Green Card

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
In the Name of the Father

In the Name of the Father

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Dick Tracy

Dick Tracy

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Night Shift

Night Shift

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Death Becomes Her

Death Becomes Her

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Down and Out in Beverly Hills

Down and Out in Beverly Hills

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Crimson Kimono

The Crimson Kimono

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Grifters

The Grifters

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Turner & Hooch

Turner & Hooch

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Hail, Caesar!

Hail, Caesar!

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Nightfall

Nightfall

1956
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Pushover

Pushover

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Drive a Crooked Road

Drive a Crooked Road

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Dead Reckoning

Dead Reckoning

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Little Lord Fauntleroy

Little Lord Fauntleroy

1936
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Money Pit

The Money Pit

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Man Who Knew Too Much

The Man Who Knew Too Much

1934
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Human Desire

Human Desire

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Big Heat

The Big Heat

1953
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Volunteers

Volunteers

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Woman in Red

The Woman in Red

1984
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
In a Lonely Place

In a Lonely Place

1950
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Blithe Spirit

Blithe Spirit

1945
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Day for Night

Day for Night

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Separate Tables

Separate Tables

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Affair in Trinidad

Affair in Trinidad

1952
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Strawberry Blonde

The Strawberry Blonde

1941
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Salome

Salome

1953
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Angels Over Broadway

Angels Over Broadway

1940
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Only Angels Have Wings

Only Angels Have Wings

1939
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
You Were Never Lovelier

You Were Never Lovelier

1942
×
★★★
Read the review Edit this entry