Sort by

abby has logged 142 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Sleepless in Seattle

Sleepless in Seattle

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
You've Got Mail

You've Got Mail

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
How to Lose a Guy in 10 Days

How to Lose a Guy in 10 Days

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Bones and All

Bones and All

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Aftersun

Aftersun

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Aftersun

Aftersun

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Normal People

Normal People

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Normal People

Normal People

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Meet Me in the Bathroom

Meet Me in the Bathroom

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
See How They Run

See How They Run

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Poltergeist

Poltergeist

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
TÁR

TÁR

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
My Policeman

My Policeman

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
See for Me

See for Me

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Triangle of Sadness

Triangle of Sadness

2022
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Last Temptation of Christ

The Last Temptation of Christ

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Down with Love

Down with Love

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Daddy Longlegs

Daddy Longlegs

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Down with Love

Down with Love

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
How to Lose a Guy in 10 Days

How to Lose a Guy in 10 Days

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Carnival of Souls

Carnival of Souls

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Watcher

Watcher

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Barb & Star Go to Vista Del Mar

Barb & Star Go to Vista Del Mar

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Heat

Heat

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Pearl

Pearl

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Don't Worry Darling

Don't Worry Darling

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
It Follows

It Follows

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
X

X

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
7 Days in Hell

7 Days in Hell

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Soul

Soul

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Barbarian

Barbarian

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Close Encounters of the Third Kind

Close Encounters of the Third Kind

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Three Thousand Years of Longing

Three Thousand Years of Longing

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Emily the Criminal

Emily the Criminal

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Wild at Heart

Wild at Heart

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Gun Crazy

Gun Crazy

1950
×
★★★★
Edit this entry  
25
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry