Reba has written 14 reviews for films during 2023.

  • The Little Mermaid

    The Little Mermaid

    ★★★

    I needed way less of awkwafina

  • Book Club: The Next Chapter

    Book Club: The Next Chapter

    ★★½

    It was just me and three old ladies in the theater and we had a grand time together. 1/2 a star for that.

  • Fast X

    Fast X

    ★★

    I liked Jason mamoa's character tbh

  • The Wedding Date

    The Wedding Date

    ★★★★★

    "i think I'd miss you even if we'd never met"

    This movie had me gigglin' and kickin' my feet

  • Guardians of the Galaxy Vol. 3

    Guardians of the Galaxy Vol. 3

    ★★★★★

    Was low-key tripping while watching this and bawled like a baby for almost the entire second half of the movie.

  • The Secret of Moonacre

    The Secret of Moonacre

    ★★★

    I would've been obsessed with this as a child

  • Dungeons & Dragons: Honor Among Thieves

    Dungeons & Dragons: Honor Among Thieves

    ★★★

    It was a fun time

  • John Wick: Chapter 4

    John Wick: Chapter 4

    ★★★

    To be honest, I was on the verge of being blackout drunk while watching this movie and, therefore, only remember the first 30 minutes and the last 30 minutes. However, from what I remember, it was pretty good.

  • Ant-Man and the Wasp: Quantumania

    Ant-Man and the Wasp: Quantumania

    This sucks because I genuinely liked the other two ant-man movies. But this shit has gone downhill so fast. I'm definitely not into these movies like I used to be. However, as long as I'm seeing them for free I'll still put myself through it long enough to see the MCU fall.

  • Infinity Pool

    Infinity Pool

    ★★★★

    Felt like i was going to throw up for most of the second half. Great job.

    Mia Goth is my everything.

  • Hackers

    Hackers

    ★★★

    The fits are everything to me

  • The Whale

    The Whale

    ★★★★

    Once again left open mouth sobbing with nowhere to put all of my feelings.