• The Creator

    The Creator

    ★★★

    Beautiful movie to watch, but the dialogue was a bit cringe at times. Fast-paced in a way that audiences will either love or hate. Personally I think a bit of a slower pace would've been nice but overall it wasn't horrible.

  • Everything Everywhere All at Once

    Everything Everywhere All at Once

    ★★★★★

    Stepmom: what are these people smokin
    Dad: I don't know but I wish they'd share

  • Through My Window: Across the Sea

    Through My Window: Across the Sea

    watched the 1st one so now I have to finish the series sorry

  • Choose Love

    Choose Love

    ½

    dnf

  • You Are So Not Invited to My Bat Mitzvah

    You Are So Not Invited to My Bat Mitzvah

    ★★★

    Cute

  • Love Again

    Love Again

    ★★★

    Y'all are crazy the old women coming out of the theater always praising this movie were right.

  • Gran Turismo

    Gran Turismo

    ★★★

    I actually really liked this movie 😭 the soundtrack slapped

    The Charles Rating: 5/5 stars

  • Arrival

    Arrival

    ★★★★★

    I cry like a baby at the end of this film everytime.

  • Footloose

    Footloose

    ★★

    I want whatever drugs the preachers wife is prescribed

  • Sucker Punch

    Sucker Punch

    ★★★

    Inception but for trauma

  • Barbie

    Barbie

    ★★★★★

    Not exaggerating

  • Mission: Impossible – Dead Reckoning Part One

    Mission: Impossible – Dead Reckoning Part One

    ★★

    I'm a hater what can I say