• Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★

  • The Gentlemen

    ★★★★

  • Ford v Ferrari

    ★★★★

  • Parasite

    ★★★★½

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

  • BlacKkKlansman

    ★★★★

  • Avengers: Infinity War

  • Baby Driver

    ★★★★

  • Get Out

  • The Green Hornet

    ★★★½

  • Tropic Thunder

    ★★★½

  • Kill Bill: Vol. 1

    ★★★★

  • Donnie Darko

    ★★★

  • Dazed and Confused

    ★★★½

  • The Silence of the Lambs

    ★★★★

  • It's a Wonderful Life

    ★★★★