Sort by

Owain has logged 26 entries for films during April 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
The Northman

The Northman

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Many Adventures of Winnie the Pooh

The Many Adventures of Winnie the Pooh

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
This Sporting Life

This Sporting Life

1963
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Rabid

Rabid

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Dr. Mabuse, the Gambler

Dr. Mabuse, the Gambler

1922
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Brood

The Brood

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Robin Hood

Robin Hood

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Last Temptation of Christ

The Last Temptation of Christ

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Mean Streets

Mean Streets

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
There Was a Father

There Was a Father

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Funny Games

Funny Games

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Aristocats

The Aristocats

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Chicago

Chicago

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Lolita

Lolita

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Apollo 10½: A Space Age Childhood

Apollo 10½: A Space Age Childhood

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
The Treasure of the Sierra Madre

The Treasure of the Sierra Madre

1948
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Jungle Book

The Jungle Book

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Second Mother

The Second Mother

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Tale of the Princess Kaguya

The Tale of the Princess Kaguya

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Diabolique

Diabolique

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
About Nice

About Nice

1930
×
★★★½
Read the review Edit this entry