Sort by

Owain has logged 338 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Dont Look Back

Dont Look Back

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Glass Onion: A Knives Out Mystery

Glass Onion: A Knives Out Mystery

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Bolt

Bolt

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Sound of Music

The Sound of Music

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Meet the Robinsons

Meet the Robinsons

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Devil's Eye

The Devil's Eye

1960
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
BARDO, False Chronicle of a Handful of Truths

BARDO, False Chronicle of a Handful of Truths

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Chicken Little

Chicken Little

2005
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
8½

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Indiana Jones and the Temple of Doom

Indiana Jones and the Temple of Doom

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Home on the Range

Home on the Range

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Jeanne Dielman, 23, quai du Commerce, 1080 Bruxelles

Jeanne Dielman, 23, quai du Commerce, 1080 Bruxelles

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Barbarian

Barbarian

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Brother Bear

Brother Bear

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Duel

Duel

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Kicking and Screaming

Kicking and Screaming

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Fanny and Alexander

Fanny and Alexander

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Awful Truth

The Awful Truth

1937
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
mother!

mother!

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Possession

Possession

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Treasure Planet

Treasure Planet

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Ready Player One

Ready Player One

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
A Girl Walks Home Alone at Night

A Girl Walks Home Alone at Night

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Naked Lunch

Naked Lunch

1991
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Lilo & Stitch

Lilo & Stitch

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Kung-Fu Master!

Kung-Fu Master!

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Bones and All

Bones and All

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Atlantis: The Lost Empire

Atlantis: The Lost Empire

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Vagabond

Vagabond

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Sawdust and Tinsel

Sawdust and Tinsel

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Night and Fog

Night and Fog

1956
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
O Brother, Where Art Thou?

O Brother, Where Art Thou?

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Emperor's New Groove

The Emperor's New Groove

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
La Promesse

La Promesse

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Reign of Assassins

Reign of Assassins

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
JFK

JFK

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Bringing Up Baby

Bringing Up Baby

1938
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Dinosaur

Dinosaur

2000
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
The Wonder

The Wonder

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry