Sort by

abby has logged 113 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Red Rocket

Red Rocket

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
Read the review Edit this entry  
28
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Moonstruck

Moonstruck

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Home Alone

Home Alone

1990
×
Read the review Edit this entry  
17
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
Read the review Edit this entry  
16
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
Read the review Edit this entry  
16
Passion

Passion

2012
×
Read the review Edit this entry  
14
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Swingers

Swingers

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
Read the review Edit this entry  
08
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Raw

Raw

2016
×
Read the review Edit this entry  
16
The Thing

The Thing

1982
×
Edit this entry  
14
Titane

Titane

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
La Strada

La Strada

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Ciao! Manhattan

Ciao! Manhattan

1972
×
Read the review Edit this entry  
10
Unzipped

Unzipped

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Titane

Titane

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Videodrome

Videodrome

1983
×
Read the review Edit this entry  
12
Joan Didion: The Center Will Not Hold

Joan Didion: The Center Will Not Hold

2017
×
Read the review Edit this entry  
09
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Demonlover

Demonlover

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
Read the review Edit this entry  
04
Bad Lieutenant

Bad Lieutenant

1992
×
Read the review Edit this entry  
30
He's All That

He's All That

2021
×
Read the review Edit this entry  
23
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
Edit this entry  
14
Police Story

Police Story

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Mean Streets

Mean Streets

1973
×
Edit this entry  
10
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
Edit this entry  
08
Cecil B. Demented

Cecil B. Demented

2000
×
Read the review Edit this entry  
08
Annette

Annette

2021
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
Read the review Edit this entry  
30
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
Read the review Edit this entry  
26
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
New Rose Hotel

New Rose Hotel

1998
×
Read the review Edit this entry  
18
He Got Game

He Got Game

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Age of Bloom

Age of Bloom

2001
×
Edit this entry  
16
Space Jam: A New Legacy

Space Jam: A New Legacy

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Hail, Caesar!

Hail, Caesar!

2016
×
Read the review Edit this entry  
12
Days of Being Wild

Days of Being Wild

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
12
2046

2046

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry