Sort by

al has logged 255 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Scooby-Doo 2: Monsters Unleashed

Scooby-Doo 2: Monsters Unleashed

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Dark Knight Rises

The Dark Knight Rises

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Gentlemen Prefer Blondes

Gentlemen Prefer Blondes

1953
×
★★½
Edit this entry  
14
The Martian

The Martian

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Legally Blonde

Legally Blonde

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Dumplin'

Dumplin'

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
John Mulaney: The Comeback Kid

John Mulaney: The Comeback Kid

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Shrek the Halls

Shrek the Halls

2007
×
★★½
Edit this entry  
01
Shrek the Third

Shrek the Third

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Shrek 2

Shrek 2

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Shrek

Shrek

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Charlie's Angels

Charlie's Angels

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Elf

Elf

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Chicago

Chicago

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Coldplay: A Head Full of Dreams

Coldplay: A Head Full of Dreams

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Charlie's Angels

Charlie's Angels

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Incredibles 2

Incredibles 2

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Bringing Up Baby

Bringing Up Baby

1938
×
★★
Edit this entry  
15
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Little Shop of Horrors

Little Shop of Horrors

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
Read the review Edit this entry  
29
Holes

Holes

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Scream

Scream

1996
×
Read the review Edit this entry  
27
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
It

It

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Moulin Rouge!

Moulin Rouge!

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Deadpool 2

Deadpool 2

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Rebecca

Rebecca

1940
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Incredibles 2

Incredibles 2

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry