Sort by

One less helper has logged 45 entries for films during May 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Bo Burnham: The Inside Outtakes

Bo Burnham: The Inside Outtakes

2022
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Fantastic Beasts: The Secrets of Dumbledore

Fantastic Beasts: The Secrets of Dumbledore

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
The Twins

The Twins

2022
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Millennium Actress

Millennium Actress

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Batman & Mr. Freeze: SubZero

Batman & Mr. Freeze: SubZero

1998
×
★★★
Edit this entry  
26
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Top Gun

Top Gun

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
On the Count of Three

On the Count of Three

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Chip 'n Dale: Rescue Rangers

Chip 'n Dale: Rescue Rangers

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Men

Men

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Christine

Christine

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Ex Machina

Ex Machina

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Ponyo

Ponyo

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Happy Gilmore

Happy Gilmore

1996
×
★★★★
Edit this entry  
15
Our Father

Our Father

2022
×
★★
Edit this entry  
14
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Close-Up

Close-Up

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Geri's Game

Geri's Game

1997
×
★★★★
Edit this entry  
12
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Shrek the Third

Shrek the Third

2007
×
Read the review Edit this entry  
11
Cloudy with a Chance of Meatballs

Cloudy with a Chance of Meatballs

2009
×
★★★★
Edit this entry  
11
Marmaduke

Marmaduke

2022
×
Read the review Edit this entry  
10
The Lion King

The Lion King

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Quick and the Dead

The Quick and the Dead

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Grown Ups 2

Grown Ups 2

2013
×
★★
Edit this entry  
08
Grown Ups

Grown Ups

2010
×
★★★
Edit this entry  
08
Crush

Crush

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Doctor Strange in the Multiverse of Madness

Doctor Strange in the Multiverse of Madness

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Vivre Sa Vie

Vivre Sa Vie

1962
×
★★★★
Edit this entry  
05
Doctor Strange in the Multiverse of Madness

Doctor Strange in the Multiverse of Madness

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Moon Knight

Moon Knight

2022
×
★★★
Edit this entry  
04
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Darkman

Darkman

1990
×
★★★★
Edit this entry  
01
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry