Sort by

Melissa has logged 134 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
The Witness

The Witness

2015
×
★★★½
Edit this entry  
28
Midnight Special

Midnight Special

2016
×
★★★
Edit this entry  
27
Krisha

Krisha

2015
×
★★½
Edit this entry  
16
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
15
The Fits

The Fits

2015
×
★★★★
Edit this entry  
15
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★
Edit this entry  
09
Cameraperson

Cameraperson

2016
×
★★★★
Edit this entry  
02
Sicario

Sicario

2015
×
★★★
Edit this entry  
27
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★½
Edit this entry  
19
Certain Women

Certain Women

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Certain Women

Certain Women

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
16
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★★½
Edit this entry  
11
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Charade

Charade

1963
×
★★★★
Edit this entry  
07
Weiner

Weiner

2016
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Shallows

The Shallows

2016
×
★★½
Edit this entry  
01
The Wave

The Wave

2015
×
★★★
Edit this entry  
31
Shampoo

Shampoo

1975
×
★★★★
Edit this entry  
30
All the President's Men

All the President's Men

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Mermaid

The Mermaid

2016
×
★★★★
Edit this entry  
23
13th

13th

2016
×
★★★★
Edit this entry  
14
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Little Shop of Horrors

Little Shop of Horrors

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Deadpool

Deadpool

2016
×
★★
Edit this entry  
30
Straight Outta Compton

Straight Outta Compton

2015
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Birds

The Birds

1963
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
Edit this entry  
17
The Deer Hunter

The Deer Hunter

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Peanuts Movie

The Peanuts Movie

2015
×
★★★½
Edit this entry  
13
Young Frankenstein

Young Frankenstein

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Avengers: Age of Ultron

Avengers: Age of Ultron

2015
×
★★½
Edit this entry  
06
Mr. & Mrs. Smith

Mr. & Mrs. Smith

1941
×
★★★½
Edit this entry  
02
The Black Cat

The Black Cat

1934
×
★★★★
Edit this entry  
31
Mission: Impossible - Rogue Nation

Mission: Impossible - Rogue Nation

2015
×
★★★
Edit this entry  
26
I Confess

I Confess

1953
×
★★★★
Edit this entry  
24
Life of Pi

Life of Pi

2012
×
★★½
Edit this entry  
23
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Hitchcock/Truffaut

Hitchcock/Truffaut

2015
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Visit

The Visit

2015
×
★★★½
Edit this entry  
11
Crimson Peak

Crimson Peak

2015
×
★★★½
Edit this entry  
08
Spy

Spy

2015
×
★★★★
Edit this entry  
08
Othello

Othello

1951
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
When Marnie Was There

When Marnie Was There

2014
×
★★★★
Edit this entry  
27
Ghostbusters

Ghostbusters

2016
×
★★½
Edit this entry  
22
10 Cloverfield Lane

10 Cloverfield Lane

2016
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Equalizer

The Equalizer

2014
×
★★★
Edit this entry  
16
The Paper Chase

The Paper Chase

1973
×
Edit this entry  
15
Everybody Wants Some!!

Everybody Wants Some!!

2016
×
Read the review Edit this entry  
05
Where Is My Friend's House?

Where Is My Friend's House?

1987
×
★★★★½
Edit this entry