Sort by

Ollie Cochran has logged 302 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
About Time

About Time

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Diary of a Wimpy Kid: Rodrick Rules

Diary of a Wimpy Kid: Rodrick Rules

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Green Mile

The Green Mile

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Three Colors: White

Three Colors: White

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Rejected

Rejected

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Sully

Sully

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Volver

Volver

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
A Trip to the Moon

A Trip to the Moon

1902
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Ivan's Childhood

Ivan's Childhood

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Three Colors: Blue

Three Colors: Blue

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Enemy

Enemy

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Lego Star Wars Holiday Special

The Lego Star Wars Holiday Special

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Enola Holmes

Enola Holmes

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Woman in Black 2: Angel of Death

The Woman in Black 2: Angel of Death

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Age of Innocence

The Age of Innocence

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Scary Stories to Tell in the Dark

Scary Stories to Tell in the Dark

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
After

After

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Babysitter

The Babysitter

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Dr. No

Dr. No

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Amores Perros

Amores Perros

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Little Mermaid

The Little Mermaid

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Her

Her

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Hangover Part III

The Hangover Part III

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry