Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
21
Dune

Dune

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
21
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Bergman Island

Bergman Island

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Memoria

Memoria

2021
×
Read the review Edit this entry  
10
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
Read the review Edit this entry  
10
Days

Days

2020
×
★★★
Edit this entry  
08
One Hour with You

One Hour with You

1932
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Smiling Lieutenant

The Smiling Lieutenant

1931
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Monte Carlo

Monte Carlo

1930
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Love Parade

The Love Parade

1929
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Broken Lullaby

The Broken Lullaby

1932
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Ninotchka

Ninotchka

1939
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Many Saints of Newark

The Many Saints of Newark

2021
×
Read the review Edit this entry  
04
To Be or Not to Be

To Be or Not to Be

1942
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Sunrise: A Song of Two Humans

Sunrise: A Song of Two Humans

1927
×
Read the review Edit this entry  
03
Cluny Brown

Cluny Brown

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Late Spring

Late Spring

1949
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Titane

Titane

2021
×
Read the review Edit this entry  
29
Maria Chapdelaine

Maria Chapdelaine

2021
×
Read the review Edit this entry  
23
A Man Sneezes and Dies

A Man Sneezes and Dies

2019
×
Read the review Edit this entry  
18
That Uncertain Feeling

That Uncertain Feeling

1941
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Card Counter

The Card Counter

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Satantango

Satantango

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Little Fires Everywhere

Little Fires Everywhere

2020
×
Read the review Edit this entry  
28
The Big Sick

The Big Sick

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Tokyo Story

Tokyo Story

1953
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Protégé

The Protégé

2021
×
Read the review Edit this entry  
22
Maria

Maria

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Free Guy

Free Guy

2021
×
Read the review Edit this entry  
12
The Student Prince in Old Heidelberg

The Student Prince in Old Heidelberg

1927
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Anchors Aweigh

Anchors Aweigh

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Who's Afraid of Virginia Woolf?

Who's Afraid of Virginia Woolf?

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Trouble in Paradise

Trouble in Paradise

1932
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Annette

Annette

2021
×
Read the review Edit this entry  
03
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
Read the review Edit this entry  
01
Maggie's Plan

Maggie's Plan

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
The Pursuit of Love

The Pursuit of Love

2021
×
Read the review Edit this entry  
28
Heat

Heat

1995
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Miami Vice

Miami Vice

2006
×
Edit this entry  
28
Pig

Pig

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Breaking News in Yuba County

Breaking News in Yuba County

2021
×
Read the review Edit this entry  
18
Reprise

Reprise

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
But I'm a Cheerleader

But I'm a Cheerleader

1999
×
★★★½
Edit this entry  
17
Heathers

Heathers

1989
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Nanny Diaries

The Nanny Diaries

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The War with Grandpa

The War with Grandpa

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
I'm Your Woman

I'm Your Woman

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Black Widow

Black Widow

2021
×
Read the review Edit this entry  
05
Let the Prisoners Go for It's Spring

Let the Prisoners Go for It's Spring

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry