Sort by

Liv has logged 77 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
29
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★½
Edit this entry  
18
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★½
Edit this entry  
18
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★½
Edit this entry  
17
You've Got Mail

You've Got Mail

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
★★½
Edit this entry  
16
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Whiplash

Whiplash

2013
×
Read the review Edit this entry  
30
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Eternals

Eternals

2021
×
★★★
Edit this entry  
23
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★
Edit this entry  
23
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★
Edit this entry  
19
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★½
Edit this entry  
21
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★
Edit this entry  
20
How to Lose a Guy in 10 Days

How to Lose a Guy in 10 Days

2003
×
★★½
Edit this entry  
13
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Book Thief

The Book Thief

2013
×
★★½
Edit this entry  
06
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★½
Edit this entry  
05
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Blue Valentine

Blue Valentine

2010
×
★★★★
Edit this entry  
21
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
15
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Captain America: The Winter Soldier

Captain America: The Winter Soldier

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Avengers

The Avengers

2012
×
★★★½
Edit this entry  
08
Argo

Argo

2012
×
★★★★
Edit this entry  
06
Miss Americana

Miss Americana

2020
×
★★½
Edit this entry  
04
Legally Blonde

Legally Blonde

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
22 vs. Earth

22 vs. Earth

2021
×
Edit this entry  
04
Soul

Soul

2020
×
★★★½
Edit this entry  
02
Luca

Luca

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★
Edit this entry  
28
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Only Living Boy in New York

The Only Living Boy in New York

2017
×
Read the review Edit this entry  
27
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★★
Edit this entry  
13
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
Read the review Edit this entry  
02
Election

Election

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Minari

Minari

2020
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★½
Edit this entry  
13
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry