Sort by

Oliver has logged 133 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Bacurau

Bacurau

2019
×
★★★
Edit this entry  
24
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
American History X

American History X

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★½
Edit this entry  
20
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Victoria

Victoria

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Treasure of the Sierra Madre

The Treasure of the Sierra Madre

1948
×
★★★★
Edit this entry  
13
Us

Us

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Edit this entry  
10
One Cut of the Dead

One Cut of the Dead

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Silence

Silence

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
We Need to Talk About Kevin

We Need to Talk About Kevin

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Notes from Melanie

Notes from Melanie

2019
×
★★½
Edit this entry  
30
Bone Tomahawk

Bone Tomahawk

2015
×
★★★★
Read other review Edit this entry  
28
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Apollo 11

Apollo 11

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Risky Business

Risky Business

1983
×
★★★★
Edit this entry  
23
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Looper

Looper

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Gangs of New York

Gangs of New York

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Brothers Bloom

The Brothers Bloom

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Nightingale

The Nightingale

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Casino

Casino

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Lover

Lover

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Brick

Brick

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Sauce

Sauce

2017
×
★★★
Edit this entry  
06
King Candy

King Candy

2015
×
★★★½
Edit this entry  
05
Dragged Across Concrete

Dragged Across Concrete

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Brother's Paradise

Brother's Paradise

2017
×
★★★
Edit this entry  
04
Hereafter

Hereafter

2015
×
★½
Edit this entry  
04
The High

The High

2014
×
★★★
Edit this entry  
02
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★½
Read other review Edit this entry  
01
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
01
The Shining

The Shining

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Cape Fear

Cape Fear

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
On the Waterfront

On the Waterfront

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Last Temptation of Christ

The Last Temptation of Christ

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Brawl in Cell Block 99

Brawl in Cell Block 99

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry