oliverloch has written 12 reviews for films rated ★★ .

  • The Inbetweeners 2

    The Inbetweeners 2

    ★★

    Okay, so I have no watched this movie 3 times over the past 72 hours. I have been trying to work out what's been pissing me off about this movie.

    I think I know...

    It flanderizes all of the characters and have exagerates their worst traits. Will is even more unsufferable than he's ever been in the series, stalking and simping after a girl. While, Neil is nothing more than a fucking stupid, plank of wood, who just spurts of…

  • Pirates

    Pirates

    ★★

    That was disappointing. No pirates sailing the severn seas.

    Seriously though, I found it boring and longwinded. It seemed to lack ambition and was fairly dull.

  • Dear Evan Hansen

    Dear Evan Hansen

    ★★

    This was boring and mean spirited.

  • Sky High

    Sky High

    ★★

    Weird thing...

    I like Disney movies. I like comic book movies and TV shows. This movie has an actress from my favourite superhero TV show.

    And yet, I don't like this movie.

    Yes, it is unintentionally hilarious and very much a 'noughties' film. Warren is so fucking edgy and I love him for that.

    The human glowstick might be the superhero we all need. So next time I'm walking home alone, I will call out for Zach to help.

    P.S. the villain is fucking hot.

    Bad movie. Cheesie 2000's vibes.

  • Percy Jackson & the Olympians: The Lightning Thief

    Percy Jackson & the Olympians: The Lightning Thief

    ★★

    See, this is proof that an eighteen year old actor can't portray a 12 year old...

    I started reading the series recently and finished the first book yeaterday. This film is NOT an adaption, it breaks away from the book way too much.

    This is so poor.

  • The Santa Clause

    The Santa Clause

    ★★

    When will society learn, Tim Allen and Christmas movies don't mix...Christmas with the Kranks proves that...

  • Christmas Inheritance

    Christmas Inheritance

    ★★

    Sappy and overly predicatable...But very Christmassy, which is what you want, this time of year.

  • Stuart Little

    Stuart Little

    ★★

    I wonder how much they paid Hugh Laurie?

  • The Hangover Part II

    The Hangover Part II

    ★★

    Well, it's not as bad as The Hangover Part III, which I suppose is a plus? Maybe? Look, you can change the wrapping paper but it's still coating a box. What I mean is, the formula is the same from the first but it just isn't as funny.

    A lot of the jokes haven't aged well, are racist, homophobic and transphobic. Even by early teens, comedy movie standards, it's jokes are bad. I don't think I laughed in the film…

  • Vacation

    Vacation

    ★★

    Charlie Day's scene is amazing. Apart from that it's terrible.

  • Justice League

    Justice League

    ★★

    Call in the Suicide Squad!

  • Never Let Me Go

    Never Let Me Go

    ★★

    Book is so much better.