oliverloch has logged 187 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★½
Edit this entry  
24
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★
Edit this entry  
24
Nativity!

Nativity!

2009
×
★★
Edit this entry  
22
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
Read the review Edit this entry  
21
Ready Player One

Ready Player One

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★½
Edit this entry  
21
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
19
Deck the Halls

Deck the Halls

2006
×
Read the review Edit this entry  
14
The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

2015
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

2014
×
★★★
Edit this entry  
12
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Hunger Games

The Hunger Games

2012
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe

The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe

2005
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
08
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Santa Clause 3: The Escape Clause

The Santa Clause 3: The Escape Clause

2006
×
½
Edit this entry  
02
The Santa Clause 2

The Santa Clause 2

2002
×
Edit this entry  
02
The Santa Clause

The Santa Clause

1994
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Christmas Land

Christmas Land

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
The Holiday Calendar

The Holiday Calendar

2018
×
Read the review Edit this entry  
16
Christmas Break-In

Christmas Break-In

2018
×
Read the review Edit this entry  
15
Deck the Halls

Deck the Halls

2006
×
Read prior review Edit this entry  
15
Arthur Christmas

Arthur Christmas

2011
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Holidate

Holidate

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
A Wish for Christmas

A Wish for Christmas

2016
×
Edit this entry  
08
Christmas Inheritance

Christmas Inheritance

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★
Edit this entry  
30
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Chronicles of Narnia: The Voyage of the Dawn Treader

The Chronicles of Narnia: The Voyage of the Dawn Treader

2010
×
★★★
Edit this entry  
26
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Secret Garden

The Secret Garden

2020
×
★★★
Edit this entry  
22
Arthur Christmas

Arthur Christmas

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★½
Edit this entry  
10
Deck the Halls

Deck the Halls

2006
×
Read prior review Edit this entry  
10
Batman & Robin

Batman & Robin

1997
×
Edit this entry  
08
The Greatest Showman

The Greatest Showman

2017
×
★★★½
Edit this entry  
06
Flushed Away

Flushed Away

2006
×
★★★
Edit this entry  
03
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Willy Wonka & the Chocolate Factory

Willy Wonka & the Chocolate Factory

1971
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Joker

Joker

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Greatest Showman

The Greatest Showman

2017
×
★★★½
Edit this entry  
29
Christmas with the Kranks

Christmas with the Kranks

2004
×
½
Read prior review Edit this entry  
29
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★½
Edit this entry  
29
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★
Edit this entry  
28
Mr. Bean's Holiday

Mr. Bean's Holiday

2007
×
★★★
Edit this entry