Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Nine Perfect Strangers

Nine Perfect Strangers

2021
×
★½
Edit this entry  
18
Dune

Dune

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Inheritance

Inheritance

2020
×
★★
Edit this entry  
13
Grave of the Fireflies

Grave of the Fireflies

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
23
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Come un gatto in tangenziale - Ritorno a Coccia di Morto

Come un gatto in tangenziale - Ritorno a Coccia di Morto

2021
×
★★
Edit this entry  
05
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★½
Edit this entry  
29
Gunpowder Milkshake

Gunpowder Milkshake

2021
×
★★
Edit this entry  
23
28 Days Later

28 Days Later

2002
×
★★★½
Edit this entry  
22
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Assignment

The Assignment

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
19
Boss Level

Boss Level

2021
×
★★★½
Edit this entry  
19
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★½
Edit this entry  
13
Twin Peaks: The Return

Twin Peaks: The Return

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Prime Time

Prime Time

2021
×
★★½
Edit this entry  
29
Climax

Climax

2018
×
★★★½
Edit this entry  
28
Locke

Locke

2013
×
★★★½
Edit this entry  
27
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★
Edit this entry  
26
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★
Edit this entry  
22
Twilight

Twilight

2008
×
Read the review Edit this entry  
05
Twin Peaks

Twin Peaks

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
05
The New Mutants

The New Mutants

2020
×
★★
Edit this entry  
04
Happy Together

Happy Together

1997
×
★★★½
Edit this entry  
03
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Friends: The Reunion

Friends: The Reunion

2021
×
Edit this entry  
26
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★
Edit this entry  
24
Gladiator

Gladiator

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Romeo and Juliet

Romeo and Juliet

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Cruella

Cruella

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★½
Edit this entry  
21
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Battle Royale

Battle Royale

2000
×
★★★½
Edit this entry  
19
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Peeping Tom

Peeping Tom

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Love, Death & Robots: Snow in the Desert

Love, Death & Robots: Snow in the Desert

2021
×
Edit this entry  
16
Love, Death & Robots: All Through the House

Love, Death & Robots: All Through the House

2021
×
Edit this entry  
16
Love, Death & Robots: Life Hutch

Love, Death & Robots: Life Hutch

2021
×
Edit this entry  
16
Love, Death & Robots: The Tall Grass

Love, Death & Robots: The Tall Grass

2021
×
Edit this entry  
16
Love, Death & Robots: Pop Squad

Love, Death & Robots: Pop Squad

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Love, Death & Robots: Ice

Love, Death & Robots: Ice

2021
×
★★★
Edit this entry  
15
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Woman in the Window

The Woman in the Window

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
Love, Death & Robots: Automated Customer Service

Love, Death & Robots: Automated Customer Service

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Love, Death & Robots: The Drowned Giant

Love, Death & Robots: The Drowned Giant

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Skin I Live In

The Skin I Live In

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Save Ralph

Save Ralph

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
10
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★½
Edit this entry