Sort by

olibeea has logged 18 entries for films during May 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Garden of the Finzi-Continis

The Garden of the Finzi-Continis

1970
×
Read the review Edit this entry  
27
GoldenEye

GoldenEye

1995
×
★★★
Edit this entry  
25
Letter from an Unknown Woman

Letter from an Unknown Woman

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
No Direction Home: Bob Dylan

No Direction Home: Bob Dylan

2005
×
Read the review Edit this entry  
22
That Obscure Object of Desire

That Obscure Object of Desire

1977
×
★★★★
Edit this entry  
19
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
19
The Conformist

The Conformist

1970
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Discreet Charm of the Bourgeoisie

The Discreet Charm of the Bourgeoisie

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★
Edit this entry  
07
Orlando

Orlando

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
Edit this entry  
05
Clue

Clue

1985
×
Read the review Edit this entry  
02
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
Read the review Edit this entry