Sort by

Olevar has logged 200 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Encanto

Encanto

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Electrical Life of Louis Wain

The Electrical Life of Louis Wain

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Bergman Island

Bergman Island

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
A Boy Called Christmas

A Boy Called Christmas

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Silent Night

Silent Night

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Holiday Affair

Holiday Affair

1949
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Placido

Placido

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Benedetta

Benedetta

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Robin Robin

Robin Robin

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Shaun the Sheep: The Flight Before Christmas

Shaun the Sheep: The Flight Before Christmas

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Ghostbusters: Afterlife

Ghostbusters: Afterlife

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
02
Pooka!

Pooka!

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Krampus

Krampus

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
Read the review Edit this entry  
21
Once Upon a Time in China

Once Upon a Time in China

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Black Widow

Black Widow

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Vampire's Kiss

Vampire's Kiss

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
A Cop Movie

A Cop Movie

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Annette

Annette

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Woodlands Dark and Days Bewitched: A History of Folk Horror

Woodlands Dark and Days Bewitched: A History of Folk Horror

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Lamb

Lamb

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
31
Don't Look Now

Don't Look Now

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Black Minutes

The Black Minutes

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Dracula

Dracula

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Candyman

Candyman

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Titane

Titane

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Häxan

Häxan

1922
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Night House

The Night House

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Malignant

Malignant

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Critters

Critters

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Eyes of My Mother

The Eyes of My Mother

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Eyes Without a Face

Eyes Without a Face

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Old

Old

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Who Can Kill a Child?

Who Can Kill a Child?

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Candyman

Candyman

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
House of Wax

House of Wax

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Walker

Walker

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Withnail & I

Withnail & I

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Panic

Panic

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Nine Queens

Nine Queens

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Weasel's Tale

The Weasel's Tale

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Stray

Stray

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Impossible Things

Impossible Things

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry