Sort by

Owen has logged 35 entries for films during November 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
My Bloody Valentine

My Bloody Valentine

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Black Rain

Black Rain

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Blue Ruin

Blue Ruin

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Drug Lord: The Legend of Shorty

Drug Lord: The Legend of Shorty

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Distant Voices, Still Lives

Distant Voices, Still Lives

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Army of Darkness

Army of Darkness

1992
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Re-Animator

Re-Animator

1985
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
22
The 13th Warrior

The 13th Warrior

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
The Hobbit: The Desolation of Smaug

The Hobbit: The Desolation of Smaug

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Hobbit: An Unexpected Journey

The Hobbit: An Unexpected Journey

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Nashville

Nashville

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Life Is Beautiful

Life Is Beautiful

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Imitation Game

The Imitation Game

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Creepshow 2

Creepshow 2

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Lord of the Rings

The Lord of the Rings

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Event Horizon

Event Horizon

1997
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
An Honest Liar

An Honest Liar

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Panic Room

Panic Room

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Miller's Crossing

Miller's Crossing

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Drive

Drive

2011
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
The Mummy

The Mummy

1959
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Mr. Turner

Mr. Turner

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Turtle Power: The Definitive History of the Teenage Mutant Ninja Turtles

Turtle Power: The Definitive History of the Teenage Mutant Ninja Turtles

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Monkey Shines

Monkey Shines

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Poltergeist

Poltergeist

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Room

The Room

2003
×
½
Read the review Edit this entry  
01
The Howling

The Howling

1981
×
★★½
Read the review Edit this entry