Sort by

owen has logged 542 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Batman

The Batman

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Fear & Shame

Fear & Shame

2017
×
Read the review Edit this entry  
31
All Quiet on the Western Front

All Quiet on the Western Front

2022
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Quiet Girl

The Quiet Girl

2022
×
★★★★
Edit this entry  
29
Aftersun

Aftersun

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Roald Dahl's Matilda the Musical

Roald Dahl's Matilda the Musical

2022
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Bad Guys

The Bad Guys

2022
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★½
Edit this entry  
25
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★
Edit this entry  
25
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Spirited

Spirited

2022
×
★½
Edit this entry  
22
Violent Night

Violent Night

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Corsage

Corsage

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Red Eye

Red Eye

2005
×
★★★★
Edit this entry  
20
Dual

Dual

2022
×
★★★½
Edit this entry  
18
End of Watch

End of Watch

2012
×
★★★½
Edit this entry  
18
Great Performers: Horror Show

Great Performers: Horror Show

2017
×
Edit this entry  
17
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Love & Other Drugs

Love & Other Drugs

2010
×
★★★½
Edit this entry  
12
Guillermo del Toro's Pinocchio: Handcarved Cinema

Guillermo del Toro's Pinocchio: Handcarved Cinema

2022
×
Edit this entry  
11
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★½
Edit this entry  
11
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★½
Edit this entry  
10
Avatar

Avatar

2009
×
★★
Edit this entry  
10
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Strange World

Strange World

2022
×
★★½
Edit this entry  
08
Aftersun

Aftersun

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
High Life

High Life

2018
×
★★★
Edit this entry  
07
Skinamarink

Skinamarink

2022
×
Edit this entry  
07
Amsterdam

Amsterdam

2022
×
Edit this entry  
06
Nimic

Nimic

2019
×
Edit this entry  
06
Stronger

Stronger

2017
×
★★★
Edit this entry  
06
Possessor

Possessor

2020
×
★★★★
Edit this entry  
06
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Love Exposure

Love Exposure

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
05
The Guardians of the Galaxy Holiday Special

The Guardians of the Galaxy Holiday Special

2022
×
★★★
Edit this entry  
05
Sauvage

Sauvage

2018
×
★★★★
Edit this entry  
05
Beau Travail

Beau Travail

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Persona

Persona

1966
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★★½
Edit this entry  
30
Bones and All

Bones and All

2022
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Menu

The Menu

2022
×
★★★★
Edit this entry  
27
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★½
Edit this entry  
27
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Guardians of the Galaxy Holiday Special

The Guardians of the Galaxy Holiday Special

2022
×
★★★
Edit this entry  
25
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★
Edit this entry  
20
Enola Holmes 2

Enola Holmes 2

2022
×
★★★
Edit this entry  
20
Eternals

Eternals

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Disenchanted

Disenchanted

2022
×
Edit this entry