Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
18
Live Flesh

Live Flesh

1997
×
★★★
Edit this entry  
18
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★
Edit this entry  
11
Independence Day

Independence Day

1996
×
★★★½
Edit this entry  
09
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Titane

Titane

2021
×
★★★★
Edit this entry  
06
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Coffee and Cigarettes

Coffee and Cigarettes

2003
×
★★★
Edit this entry  
04
The Cranes Are Flying

The Cranes Are Flying

1957
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Taste of Cherry

Taste of Cherry

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Clueless

Clueless

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Tootsie

Tootsie

1982
×
★★★★
Edit this entry  
24
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★
Edit this entry  
18
Jane Fonda in Five Acts

Jane Fonda in Five Acts

2018
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★
Edit this entry  
12
He's All That

He's All That

2021
×
½
Edit this entry  
09
A Tale of Winter

A Tale of Winter

1992
×
★★★
Edit this entry  
08
A Summer's Tale

A Summer's Tale

1996
×
★★★★
Edit this entry  
08
An Autumn Tale

An Autumn Tale

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Bad Education

Bad Education

2004
×
★★★★
Edit this entry  
01
Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

2021
×
★★★
Edit this entry  
01
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★
Edit this entry  
31
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★
Edit this entry  
31
I, Robot

I, Robot

2004
×
★½
Edit this entry  
31
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★★
Edit this entry  
29
Blood Diamond

Blood Diamond

2006
×
★★★
Edit this entry  
29
Sicario

Sicario

2015
×
★★★★
Edit this entry  
28
True Grit

True Grit

2010
×
★★★★
Edit this entry  
27
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Departed

The Departed

2006
×
★★★
Edit this entry  
25
The Age of Innocence

The Age of Innocence

1993
×
★★★★
Edit this entry  
24
Life Is Beautiful

Life Is Beautiful

1997
×
★★½
Edit this entry  
23
Atonement

Atonement

2007
×
★★★½
Edit this entry  
19
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Remains of the Day

The Remains of the Day

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
10
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Escape from New York

Escape from New York

1981
×
★★
Edit this entry  
05
Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

1979
×
★★★
Edit this entry  
04
The Devil Wears Prada

The Devil Wears Prada

2006
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★
Edit this entry  
02
Erin Brockovich

Erin Brockovich

2000
×
★★★★
Edit this entry  
25
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★
Edit this entry  
25
Secretary

Secretary

2002
×
★★★★
Edit this entry  
19
Years Like Flowers

Years Like Flowers

2001
×
★★★
Edit this entry  
19
Le Cercle Rouge

Le Cercle Rouge

1970
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Pink Flamingos

Pink Flamingos

1972
×
★★★½
Edit this entry  
17
Female Trouble

Female Trouble

1974
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Happy Together

Happy Together

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Red Dragon

Red Dragon

2002
×
★★½
Edit this entry  
10
Un Chien Andalou

Un Chien Andalou

1929
×
★★★★½
Edit this entry  
09
As Tears Go By

As Tears Go By

1988
×
★★★
Edit this entry