Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
10
Night on Earth

Night on Earth

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★★
Edit this entry  
08
Olive Kitteridge

Olive Kitteridge

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Persona

Persona

1966
×
★★★½
Edit this entry  
07
Where Is My Friend's House?

Where Is My Friend's House?

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★
Edit this entry  
06
Animal Farm

Animal Farm

1954
×
★★★
Edit this entry  
06
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★
Edit this entry  
05
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Black Mirror: Shut Up and Dance

Black Mirror: Shut Up and Dance

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Cruella

Cruella

2021
×
Edit this entry  
01
Mare of Easttown

Mare of Easttown

2021
×
★★★★
Edit this entry  
31
Mad Max Beyond Thunderdome

Mad Max Beyond Thunderdome

1985
×
★★★½
Edit this entry  
31
The Woman Who Powders Herself

The Woman Who Powders Herself

1972
×
★½
Edit this entry  
31
Four Women

Four Women

1975
×
★★
Edit this entry  
31
Mad Max 2

Mad Max 2

1981
×
★★★½
Edit this entry  
29
Mad Max

Mad Max

1979
×
★★★
Edit this entry  
28
Dallas Buyers Club

Dallas Buyers Club

2013
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Courier

The Courier

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Friends: The Reunion

Friends: The Reunion

2021
×
★★
Edit this entry  
27
The Kid Detective

The Kid Detective

2020
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Bakery Girl of Monceau

The Bakery Girl of Monceau

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Grave of the Fireflies

Grave of the Fireflies

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Landscape in the Mist

Landscape in the Mist

1988
×
★★★★
Edit this entry  
22
Army of the Dead

Army of the Dead

2021
×
Edit this entry  
22
The Vast of Night

The Vast of Night

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★
Edit this entry  
20
Stucco

Stucco

2019
×
Edit this entry  
20
Once Upon a Time in the West

Once Upon a Time in the West

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Candidate

The Candidate

2011
×
Edit this entry  
19
Jack-Jack Attack

Jack-Jack Attack

2005
×
★★★
Edit this entry  
17
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
16
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Underground Railroad

The Underground Railroad

2021
×
Edit this entry  
16
The Woman in the Window

The Woman in the Window

2021
×
★½
Edit this entry  
15
Angel Heart

Angel Heart

1987
×
★★★★
Edit this entry  
15
Trickster

Trickster

1981
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Neighbors' Window

The Neighbors' Window

2019
×
★★½
Edit this entry  
14
Oxygen

Oxygen

2021
×
★½
Edit this entry  
14
In the House

In the House

2012
×
★★★★
Edit this entry  
13
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Witch's Cradle

Witch's Cradle

1944
×
★★
Edit this entry  
13
Gojira - Poland Rock Festival 2018

Gojira - Poland Rock Festival 2018

×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★
Edit this entry  
10
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Sixth Sense

The Sixth Sense

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Letter Room

The Letter Room

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★★
Edit this entry