• Tenet

    ★★★½

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★★★½

  • Knives Out

    ★★★★

  • Oliver Sacks: His Own Life

    ★★★½

  • An Officer and a Spy

    ★★★½

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★½

  • Avengers: Endgame

    ★★★★

  • Booksmart

    ★★★★

  • Meeting Gorbachev

    ★★★½

  • The Favourite

    ★★★½

  • Mission: Impossible - Fallout

    ★★★½

  • Ant-Man and the Wasp

    ★★★

  • Incredibles 2

    ★★★½

  • Under the Silver Lake

    ★★★★

  • Cold War

    ★★★★

  • Avengers: Infinity War

    ★★★

  • Annihilation

    ★★★

  • Phantom Thread

    ★★★★

  • Star Wars: The Last Jedi

    ★★★½

  • Joan Didion: The Center Will Not Hold

    ★★★

  • Thor: Ragnarok

    ★★★½

  • Blade Runner 2049

    ★★★★

  • Lady Bird

    ★★★★

  • Dunkirk

    ★★★★

  • Godard Mon Amour

    ★★★½

  • The Square

    ★★★★

  • Call Me by Your Name

    ★★★★★

  • Columbus

    ★★★★

  • The Big Sick

    ★★★½

  • Rogue One: A Star Wars Story

    ★★★½

  • Fantastic Beasts and Where to Find Them

    ★★★

  • Two Is a Family

    ★★½

  • Doctor Strange

    ★★★

  • Jack Reacher: Never Go Back

    ★½

  • HyperNormalisation

    ★★★½

  • At War for Love

    ★★½

  • 20th Century Women

    ★★★★½

  • Lion

    ★★½

  • Moonlight

    ★★★★

  • Arrival

    ★★★★

  • La La Land

    ★★★½

  • Scarred Hearts

    ★★★★

  • Jason Bourne

    ★★★

  • The African Doctor

    ★★★

  • Finding Dory

    ★★★½

  • The Nice Guys

    ★★★★½

  • Captain America: Civil War

    ★★★

  • Everybody Wants Some!!

    ★★★★

  • Genius

    ★★★½

  • Hail, Caesar!

    ★★★★

  • The Revenant

    ★★★★

  • Star Wars: The Force Awakens

    ★★★★

  • The Hateful Eight

    ★★★★

  • The Big Short

    ★★★★

  • Francofonia

  • April and the Extraordinary World

    ★★★★

  • Spectre

    ★★★½

  • Bridge of Spies

    ★★★½

  • Maggie's Plan

    ★★★★

  • The Martian

    ★★★★

  • Steve Jobs

    ★★★½

  • Anomalisa

    ★★★

  • Queen of the Desert

    ★★★★

  • The Man from U.N.C.L.E.

    ★★★★½

  • Mission: Impossible - Rogue Nation

    ★★★½

  • Irrational Man

    ★★★½

  • The Lobster

    ★★★

  • Ant-Man

    ★★★½

  • The Little Prince

    ★★★★½

  • Dheepan

    ★★★★

  • Mustang

    ★★★★

  • Sicario

    ★★★★