Off The Cuff Reviews has logged 120 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
09
In the Earth

In the Earth

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Jumbo

Jumbo

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Nightmare

The Nightmare

2015
×
★½
Edit this entry  
06
State of Play

State of Play

2009
×
★★★½
Edit this entry  
06
Wall Street

Wall Street

1987
×
★★★
Edit this entry  
06
Why?

Why?

2021
×
Edit this entry  
05
Icarus

Icarus

2017
×
★★★★
Edit this entry  
01
Voyagers

Voyagers

2021
×
★★
Edit this entry  
30
Assassins

Assassins

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Things Heard & Seen

Things Heard & Seen

2021
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Conjuring: The Devil Made Me Do It

The Conjuring: The Devil Made Me Do It

2021
×
Read the review Edit this entry  
24
Nobody

Nobody

2021
×
★★½
Edit this entry  
23
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★
Edit this entry  
22
Willy's Wonderland

Willy's Wonderland

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
18
The Loved Ones

The Loved Ones

2009
×
★★★
Edit this entry  
18
Life After: Chernobyl

Life After: Chernobyl

2016
×
★★★
Edit this entry  
18
The Ring

The Ring

2002
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
Finding Yingying

Finding Yingying

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Violation

Violation

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Shiva Baby

Shiva Baby

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Mortuary Collection

The Mortuary Collection

2019
×
★★
Edit this entry  
14
Held

Held

2020
×
★★★½
Edit this entry  
14
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Leprechaun

Leprechaun

1993
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Romance

Romance

1999
×
★★★
Edit this entry  
11
Diabolique

Diabolique

1996
×
★★★½
Edit this entry  
10
This is a Robbery: The World's Biggest Art Heist

This is a Robbery: The World's Biggest Art Heist

2021
×
★★★★
Edit this entry  
10
Minari

Minari

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Behind the Mask: The Rise of Leslie Vernon

Behind the Mask: The Rise of Leslie Vernon

2006
×
★★★½
Edit this entry  
09
Palmer

Palmer

2021
×
★★★½
Edit this entry  
06
Bliss

Bliss

2019
×
★★
Edit this entry  
06
White Boy

White Boy

2017
×
Read the review Edit this entry  
04
Creep

Creep

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Cherry

Cherry

2021
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
02
The Arbors

The Arbors

2020
×
★★★
Edit this entry  
02
Godzilla vs. Kong

Godzilla vs. Kong

2021
×
Read prior review Edit this entry  
02
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
Read the review Edit this entry  
31
Body Bags

Body Bags

1993
×
★★★½
Edit this entry  
30
Spiral: From the Book of Saw

Spiral: From the Book of Saw

2021
×
Read the review Edit this entry  
29
Biggie: I Got a Story to Tell

Biggie: I Got a Story to Tell

2021
×
★★★★
Edit this entry  
28
Another Round

Another Round

2020
×
★★★½
Edit this entry  
28
Southbound

Southbound

2015
×
★★★½
Edit this entry  
27
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Seaspiracy

Seaspiracy

2021
×
★★★
Edit this entry  
26
Violation

Violation

2020
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Cherry Falls

Cherry Falls

2000
×
★★★
Edit this entry  
24
Ghost Stories

Ghost Stories

2017
×
★★★½
Edit this entry  
23
Carnage

Carnage

2011
×
★★★
Edit this entry