Sort by

Maria has logged 47 entries for films during February 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
The Lake House

The Lake House

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Chain Reaction

Chain Reaction

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Zama

Zama

2017
×
★★★★
Edit this entry  
28
Jeremiah

Jeremiah

2019
×
Edit this entry  
27
28 Days Later

28 Days Later

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Isn't It Romantic

Isn't It Romantic

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Indiscreet

Indiscreet

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Fig

Fig

2011
×
Edit this entry  
25
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Grass Is Greener

The Grass Is Greener

1960
×
★★★★
Edit this entry  
24
Edge of Seventeen

Edge of Seventeen

1998
×
★★★½
Edit this entry  
23
Money

Money

2000
×
★★★½
Edit this entry  
23
Flightplan

Flightplan

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Holiday

Holiday

1938
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Prison in Twelve Landscapes

The Prison in Twelve Landscapes

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Neon Bible

The Neon Bible

1995
×
★★★
Edit this entry  
21
Klute

Klute

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Standing Above the Clouds

Standing Above the Clouds

2019
×
★★★★
Edit this entry  
20
Anastasia

Anastasia

1997
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Monty Python and the Holy Grail

Monty Python and the Holy Grail

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Inside Man

Inside Man

2006
×
★★★★
Edit this entry  
17
Days of Heaven

Days of Heaven

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Heroes Don't Die

Heroes Don't Die

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Arsenic and Old Lace

Arsenic and Old Lace

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Mank

Mank

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
She's All That

She's All That

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
The Mirror Has Two Faces

The Mirror Has Two Faces

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★½
Edit this entry  
12
To All the Boys: Always and Forever

To All the Boys: Always and Forever

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Kate Plays Christine

Kate Plays Christine

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Christine

Christine

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Picnic at Hanging Rock

Picnic at Hanging Rock

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Lethal Weapon

Lethal Weapon

1987
×
★★★
Edit this entry  
09
Twelve Monkeys

Twelve Monkeys

1995
×
★★★½
Edit this entry  
09
We the Animals

We the Animals

2018
×
★★★★
Edit this entry  
08
Beyond the Lights

Beyond the Lights

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Afronauts

Afronauts

2014
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Sound of Music

The Sound of Music

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
She Done Him Wrong

She Done Him Wrong

1933
×
★★½
Edit this entry  
06
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
Read the review Edit this entry  
05
Education

Education

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Alex Wheatle

Alex Wheatle

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Red, White and Blue

Red, White and Blue

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Groundhog Day

Groundhog Day

1993
×
★★★½
Edit this entry  
01
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry