Sort by

rosie has logged 76 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
Read prior review Edit this entry  
04
Thelma

Thelma

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Blue Is the Warmest Color

Blue Is the Warmest Color

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Maurice

Maurice

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Never Let Me Go

Never Let Me Go

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Battle of the Sexes

Battle of the Sexes

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father

Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father

2008
×
★★★★
Edit this entry  
20
D.E.B.S.

D.E.B.S.

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Black Mirror: San Junipero

Black Mirror: San Junipero

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Big Sick

The Big Sick

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Free Fire

Free Fire

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
In a Heartbeat

In a Heartbeat

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
28
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
26
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
To the Bone

To the Bone

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Okja

Okja

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Notting Hill

Notting Hill

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
We Need to Talk About Kevin

We Need to Talk About Kevin

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Me Before You

Me Before You

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Guardians of the Galaxy Vol. 2

Guardians of the Galaxy Vol. 2

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
02
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Brooklyn

Brooklyn

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Casting JonBenet

Casting JonBenet

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Lovesong

Lovesong

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Star Wars: Episode III – Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III – Revenge of the Sith

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Discovery

The Discovery

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Star Wars: Episode II – Attack of the Clones

Star Wars: Episode II – Attack of the Clones

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Chicago

Chicago

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Paterson

Paterson

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Brief Encounter

Brief Encounter

1945
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Lion

Lion

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry