Sort by

C.D. has logged 381 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Collateral

Collateral

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1991
×
★★★
Edit this entry  
30
Boxcar Bertha

Boxcar Bertha

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Muppets Haunted Mansion

Muppets Haunted Mansion

2021
×
★★★
Edit this entry  
29
Michael Jordan's Playground

Michael Jordan's Playground

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Mainstream

Mainstream

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Human Nature

Human Nature

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Jolt

Jolt

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Lost Tape: Andy's Terrifying Last Days Revealed

The Lost Tape: Andy's Terrifying Last Days Revealed

2004
×
★★★½
Edit this entry  
26
Cloud Atlas

Cloud Atlas

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Captain America: Civil War

Captain America: Civil War

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Encanto

Encanto

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Animatrix

The Animatrix

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Final Flight of the Osiris

Final Flight of the Osiris

2003
×
★★★½
Edit this entry  
22
Matriculated

Matriculated

2003
×
★★½
Edit this entry  
22
A Detective Story

A Detective Story

2003
×
★★★★
Edit this entry  
22
Beyond

Beyond

2003
×
★★★
Edit this entry  
22
Kid's Story

Kid's Story

2003
×
★★★½
Edit this entry  
22
World Record

World Record

2003
×
★★★
Edit this entry  
22
Program

Program

2003
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Second Renaissance Part II

The Second Renaissance Part II

2003
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Second Renaissance Part I

The Second Renaissance Part I

2003
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Resident Evil: Welcome to Raccoon City

Resident Evil: Welcome to Raccoon City

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Snake Eyes: G.I. Joe Origins

Snake Eyes: G.I. Joe Origins

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Free Guy

Free Guy

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
17
South Park: Post COVID: The Return of COVID

South Park: Post COVID: The Return of COVID

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Made In Abyss

Made In Abyss

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Beatles: Get Back

The Beatles: Get Back

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
ERASED

ERASED

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Love, Death & Robots: Blindspot

Love, Death & Robots: Blindspot

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Love, Death & Robots: All Through the House

Love, Death & Robots: All Through the House

2021
×
★★★½
Edit this entry  
28
Love, Death & Robots: When the Yogurt Took Over

Love, Death & Robots: When the Yogurt Took Over

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
South Park: Post COVID

South Park: Post COVID

2021
×
★★★½
Edit this entry  
26
Promare

Promare

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
The Tatami Galaxy

The Tatami Galaxy

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Rocky IV

Rocky IV

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Good on Paper

Good on Paper

2021
×
Read the review Edit this entry  
20
Mononoke

Mononoke

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Killer's Kiss

Killer's Kiss

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Chronicles of Riddick: Dark Fury

The Chronicles of Riddick: Dark Fury

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry