Sort by

Obsessed with has logged 56 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Ocean's Twelve

Ocean's Twelve

2004
×
★★★½
Edit this entry  
30
Ratatouille: The TikTok Musical

Ratatouille: The TikTok Musical

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
30
School of Rock

School of Rock

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Terminal

The Terminal

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Fugitive

The Fugitive

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Once Upon a Time in the West

Once Upon a Time in the West

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
I Am Sam

I Am Sam

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Lion King

The Lion King

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Help

The Help

2011
×
★★★★
Edit this entry  
27
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Inception

Inception

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Edit this entry  
26
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
O Brother, Where Art Thou?

O Brother, Where Art Thou?

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Big Trouble in Little China

Big Trouble in Little China

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Burn After Reading

Burn After Reading

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★★★
Edit this entry  
22
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Easy Rider

Easy Rider

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1994
×
★★★★
Edit this entry  
21
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Over the Hedge

Over the Hedge

2006
×
★★★
Edit this entry  
19
Gladiator

Gladiator

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
19
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★½
Edit this entry  
19
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
16
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
14
The Sisters Brothers

The Sisters Brothers

2018
×
★★★½
Edit this entry  
13
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★★
Edit this entry  
13
Cast Away

Cast Away

2000
×
★★★½
Edit this entry  
12
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Despicable Me 2

Despicable Me 2

2013
×
★★★
Edit this entry  
12
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★★
Edit this entry  
10
Double Jeopardy

Double Jeopardy

1999
×
★★★½
Edit this entry  
10
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★½
Edit this entry  
10
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Galaxy Quest

Galaxy Quest

1999
×
★★★½
Edit this entry  
09
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Trading Places

Trading Places

1983
×
★★★½
Edit this entry  
08
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Finding Nemo

Finding Nemo

2003
×
★★★★
Edit this entry  
08
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★
Edit this entry  
07
As Good as It Gets

As Good as It Gets

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★½
Edit this entry