Sort by

Puffin has logged 43 entries for films during March 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Certified Copy

Certified Copy

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Amores Perros

Amores Perros

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Long Day's Journey Into Night

Long Day's Journey Into Night

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The American West of John Ford

The American West of John Ford

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Driving Miss Daisy

Driving Miss Daisy

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Mommy

Mommy

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Lumière and Company

Lumière and Company

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Underground

Underground

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Resident Evil: Apocalypse

Resident Evil: Apocalypse

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Piano Teacher

The Piano Teacher

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Wolf Man

The Wolf Man

1941
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
City of God

City of God

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Hunt

The Hunt

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
4 Months, 3 Weeks and 2 Days

4 Months, 3 Weeks and 2 Days

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Last Outpost

The Last Outpost

1935
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Spirit of the Beehive

The Spirit of the Beehive

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Hondo

Hondo

1953
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
A Farewell to Arms

A Farewell to Arms

1932
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
My Best Fiend

My Best Fiend

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Charulata

Charulata

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Upstream

Upstream

1927
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Sierra

Sierra

1950
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Cairo Station

Cairo Station

1958
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
A Touch of Zen

A Touch of Zen

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Shame

Shame

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Amarcord

Amarcord

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Life, and Nothing More...

Life, and Nothing More...

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Colossal Youth

Colossal Youth

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Pierrot le Fou

Pierrot le Fou

1965
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Marriage of Maria Braun

The Marriage of Maria Braun

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Ashes and Diamonds

Ashes and Diamonds

1958
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Oslo, August 31st

Oslo, August 31st

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Man from London

The Man from London

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Insiang

Insiang

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Memories of Underdevelopment

Memories of Underdevelopment

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Great Expectations

Great Expectations

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Match Factory Girl

The Match Factory Girl

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Welcome, or No Trespassing

Welcome, or No Trespassing

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Diamonds of the Night

Diamonds of the Night

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Revenge

Revenge

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry