Obistrike has logged 161 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Indiana Jones and the Last Crusade

Indiana Jones and the Last Crusade

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Salvation

The Salvation

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Superbad

Superbad

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Indiana Jones and the Temple of Doom

Indiana Jones and the Temple of Doom

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Goosebumps

Goosebumps

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Dune

Dune

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Frank Herbert's Dune

Frank Herbert's Dune

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Assault on Precinct 13

Assault on Precinct 13

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Twister

Twister

1996
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Sicario

Sicario

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Batman v Superman: Dawn of Justice

Batman v Superman: Dawn of Justice

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Batman v Superman: Dawn of Justice

Batman v Superman: Dawn of Justice

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Chappie

Chappie

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Last Witch Hunter

The Last Witch Hunter

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Mission: Impossible - Rogue Nation

Mission: Impossible - Rogue Nation

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Halloween III: Season of the Witch

Halloween III: Season of the Witch

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Unfaithful

Unfaithful

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Dolls

Dolls

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Big Trouble in Little China

Big Trouble in Little China

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Fifty Shades of Grey

Fifty Shades of Grey

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Lost Boys

The Lost Boys

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Crimson Peak

Crimson Peak

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Man Who Knew Infinity

The Man Who Knew Infinity

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
The Pelican Brief

The Pelican Brief

1993
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Huntsman: Winter's War

The Huntsman: Winter's War

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
All Star Superman

All Star Superman

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Precious Cargo

Precious Cargo

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
14
Ben-Hur

Ben-Hur

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Lucy

Lucy

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Keep

The Keep

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Creed

Creed

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Lethal Weapon

Lethal Weapon

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Fantastic Four

Fantastic Four

2015
×
Read the review Edit this entry  
01
Teenage Mutant Ninja Turtles: Out of the Shadows

Teenage Mutant Ninja Turtles: Out of the Shadows

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Kickboxer

Kickboxer

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Jack Reacher

Jack Reacher

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Revenant

The Revenant

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Night Before

The Night Before

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Visit

The Visit

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Hatchet for the Honeymoon

Hatchet for the Honeymoon

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Olympus Has Fallen

Olympus Has Fallen

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Tomorrowland

Tomorrowland

2015
×
★★
Read the review Edit this entry